Близнаци се, а имаат различна боја на кожата!

Стејси, 31-годишна мајка од Нигерија, немала поим дека фотографиите на нејзините бебиња родени во февруари лани ќе го обиколат светот.

Браќата Даниел и Давид се родени со едноминута разлика, а и покрај тоа што и двајцата имаат големи кафеави очи, малкумина би претпоставиле дека се браќа.

Instagram

Нивните родители Стејси и Бабаџиде, кои живеат во Лагос, признаваат дека нивните бебиња предизвикуваат големо внимание кога ќе излезат надвор. Даниел е со темна кожа, а Давид има светла кожа и златести кадрици.

Instagram

Стејси одлучила да ги документира животите на бебињата на Инстаграм, а досега собрала 18.000 следбеници.

– Не знаевме колку се различни за време на бременоста, ултразвукот не го покажува тоа, па затоа бевме изненадени кога Даниел се роди со темна коса, а Давид со златна. Ги родив со царски рез, а лекарот се пошегува дека имам „неидентични близнаци“. Медицинските сестри постојано доаѓаа да ги гледаат – рекла Стејси.

Прочитајте и...  Вистинска магија додека се движите: Здолништата со реси се враќаат во мода!
Instagram

Покрај двата сина, тие ја имаат и петгодишната ќерка Демилада.

Давид е роден со албинизам, генетска состојба што се јавува кај едно од 20.000 бебиња во светот.

Instagram

Албинизмот е наследна генетска состојба, а се карактеризира со недостиг на пигментот меланин во кожата, косата и очите. Се појавува кај сите етнички и расни групи, а недостигот на пигментот може да варира. Во Нигерија бројот на албино луѓе е невообичаено голем, но и покрај тоа доживуваат дискриминација и злоупотреба. Стејси посочува дека таа никогаш не слушнала грди коментари за своите деца и дека ги сака и двете еднакво.

Прочитај повеќе

Ѕвездата од серијата „Бубалици“ призна дека никогаш не ја гледала серијата и дека имала мали „чудни“ ритуали

Слободен печат

Двејн Џонсон му се обрати на Доналд Трамп: Каде се наоѓаш, каде е нашиот лидер да пружи рака на скршената држава? (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Мета – американскиот милијардер: Оваа „дипфејк” снимка го преплави интернетот во Русија (ВИДЕО)

Слободен печат

Тупурковски: Есма сакаше да ни ја препише куќата (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Принцот Чарлс: Се извлеков, имав голема среќа

Слободен печат

Најжешкиот танц на Анастасија Ражнатовиќ досега: Новопечената тетка замеша со задникот! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѕвездата од серијата „Пријатели“ ја загуби битката со ракот – Почина во домот на најдобрата пријателка

Слободен печат

Беквалац го одржа првиот настап по пандемијата: На публиката и приреди ноќ за паметење! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Сара Џесика Паркер заврши на суд – Нејзината работничка ја обвини дека е лоша газдарица!

Слободен печат

Дани Димитровска е вистински доказ дека годините се само бројка: Погледнете колку полни денес! (ФОТО)

Васко Спасоски

Кајли Миног повеќе заработува од продажба на производи отколку од пеење: На патот и стои само – Кајли!

Слободен печат

Четири успешни приказни со пораки за безбедност на работното место – Заштитата е на прво место! (ВИДЕО)

Васко Спасоски