Блинкен: Вратите на НАТО се отворени за сите

Ентони Блинкен
Ентони Блинкен / Фото: EPA-EFE/DANIEL IRUNGU

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска повтори дека вратата на НАТО ќе остане отворена за новите членки и покрај барањето на Русија до блокот за да го забрани членството на Украина во преговорите, пренесува Ројтерс.

– Поротата ќе ја следи одлуката која ќе ја избере Владимир Путин. Тој или ќе го избере патот на дипломатијата и дијалогот за да реши некои од овие проблеми или ќе продолжи со конфронтацијата и агресијата – истакна Блинкен во интервју за MSNBC

Хавана синдром

Покрај ова, Блинкен говореше и за американските дипломати кои се последните жртви на т.н. „Хавана синдром“. Тој изјави дека САД работи на овие случаи и ќе се дознае што всушност се случило со нивните дипломати од Женева и Париз.

Видео на денот