11 C
Скопје

Блинкен: Создавање две држави е најповолно решение за израелско-палестинскиот конфликт

За време на телефонскиот разговор меѓу државниот секретар Ентони Блинкен и министерот за надворешни работи на Израел, Габи Ашкенази, Блинкен изјави дека решението на израелско-палестинскиот конфликт врз основа на две држави би било најповолното за иднината на Израел, синоќа соопшти американскиот Стејт департмент.

Во текот на разговорот, Блинкен ја „истакна увереноста на администрацијата на Бајден дека решението за создавање две држави е најдобриот начин да се обезбеди иднина за Израел како еврејска и демократска земја, која живее во мир покрај активна и демократска палестинска држава, истакнаа од Стејт департментот.

Прочитајте и...  Јавниот превоз во Стразбур ќе биде бесплатен за лица под 18 години

Поврзани вести

ЕУ го повика кубанскиот амбасадор да го објасни потписот на контроверзното писмо на Бајден

Слободен печат

Уапсени 2 лица од Швајцарија поврзани со терористот Кујтим Фејзулаи

Слободен печат

Мјанмар го отповика амбасадорот во ОН

Слободен печат

Екс премиерот Љубчо Георгиевски: 5 политчко-дипломатски предлози како да се подобрат Македонско – Бугарските односи

Слободен печат

Медиумите во Полска се плашат од „државен удар“

Џејмс Шотер/Financial Times

Повеќето земји во Европа воведуваат или го продолжуваат затворањето

Слободен печат

Остави Коментар