Блинкен: САД сакаат да работат на стабилизација на Западен Балкан

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен, кој учествуваше на сотанокот на министри на надворешни работи на ЕУ покажа интересирање за европското судство, и рече дека САД се спремни да работат на стабилизација на Западен Балкан, пишува бриселски Политико, пренесе агенцијата Бета. 

„Самиот факт дека Блинкен толку брзо се согласи да учествува на вчерашниот состанок на Советот за надворешни работи претставува добар знак. Тоа што остана и ги одушеви сите 27 министри е уште еден знак, барем неговото трпение“, пишува Политико повикувајќи се на дипломатски извор.

Според соопштението на американскиот Стејт департмент на состанокот се зборувало за заеднички договор на горливите глобални прашања, вклучувајќи го ковид-19, Кина, климатските промени.

„Блинкен ја поздрави одлуката ЕУ да стави санкции на Русија поради кршење на човековите права, како одговор на случајот со  рускиот опозициски лидер Алексеј Навални и неговите подржувачи.
САД подготвуваат сопствен одговор за затворањето и труењето на рускиот опозиционер, а се очекува следните недели ќе соработуваат со ЕУ“, пишува Политико.

Прочитајте и...  Серија политички критики за скандалозниот план на Љубчо Георгиевски

Поврзани вести

Шахпаска: Секој има право на достоинствен живот без оглед на возраст, пол, расна и етничка припадност

Слободен печат

Форбс: САД признаа дека Ф-35 се неуспех

Слободен печат

Нема ли тајвански вакцини, бидејќи оние од Кина ќе стигнат на кинеско куково лето

Ана Анастасовска

ВИДЕО: Иницијатива против урбано дивеење: Ќе бараме средба и со Заев за да се спречи урбаната мафија во Ѓорче

Поради изолација на судијата Огнен Ставрев, рочиштето за „Титаник” одложено за 17 март

Слободен печат

Почина легендарниот хрватски фудбалер и тренер Златко Крањчар

Слободен печат

Остави Коментар