11 C
Скопје

Блинкен: САД сакаат да работат на стабилизација на Западен Балкан

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен, кој учествуваше на сотанокот на министри на надворешни работи на ЕУ покажа интересирање за европското судство, и рече дека САД се спремни да работат на стабилизација на Западен Балкан, пишува бриселски Политико, пренесе агенцијата Бета. 

„Самиот факт дека Блинкен толку брзо се согласи да учествува на вчерашниот состанок на Советот за надворешни работи претставува добар знак. Тоа што остана и ги одушеви сите 27 министри е уште еден знак, барем неговото трпение“, пишува Политико повикувајќи се на дипломатски извор.

Според соопштението на американскиот Стејт департмент на состанокот се зборувало за заеднички договор на горливите глобални прашања, вклучувајќи го ковид-19, Кина, климатските промени.

„Блинкен ја поздрави одлуката ЕУ да стави санкции на Русија поради кршење на човековите права, како одговор на случајот со  рускиот опозициски лидер Алексеј Навални и неговите подржувачи.
САД подготвуваат сопствен одговор за затворањето и труењето на рускиот опозиционер, а се очекува следните недели ќе соработуваат со ЕУ“, пишува Политико.

Прочитајте и...  Понеделник - Денот Д за попис на дијаспората, дипломатите, затворениците и бездомниците

Поврзани вести

ЕУ го повика кубанскиот амбасадор да го објасни потписот на контроверзното писмо на Бајден

Слободен печат

Уапсени 2 лица од Швајцарија поврзани со терористот Кујтим Фејзулаи

Слободен печат

Мјанмар го отповика амбасадорот во ОН

Слободен печат

Екс премиерот Љубчо Георгиевски: 5 политчко-дипломатски предлози како да се подобрат Македонско – Бугарските односи

Слободен печат

Медиумите во Полска се плашат од „државен удар“

Џејмс Шотер/Financial Times

Повеќето земји во Европа воведуваат или го продолжуваат затворањето

Слободен печат

Остави Коментар