9 C
Скопје

Блинкен ѝ го честиташе Националниот празник на Бугарија

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска ѝ го честиташа националниот празник на Бугарија, јави дописникот на МИА од Софија.

Тој во писмото истакнува дека „како пријатели, сојузници и партнери, САД и Бугарија споделуваат заедничка посветеност на слободата, човековите права, демократските и одговорни институции, безбедноста и пазарната економија”.

Блинкен наведува и дека со нетрпение ја очекува соработката помеѓу САД и Бугарија на Иницијативата за три мориња.

Прочитајте и...  Хрватска и 12 членки на ЕУ се договорија за туристички „зелен пасош"

Поврзани вести

МЗ: ВМРО-ДПМНЕ лаже, во лабораториите има и тестови и реагенски за ковид 19

Слободен печат

Заев и Спасовски на граѓаните од исламска вероисповед им го честитаа Светиот месец Рамазан

Слободен печат

Владата напладне ќе ја одржи редовната 65-та седница

Слободен печат

Вики Димчевска, агент за недвижности, револтирано: Самопрогласени агенти го уриваат угледот и долгогодишното децениско работење на вистинските и професионални агенции

Ана Анастасовска

Зариф во писмо до Гутереш: Инцидентот во Натанц е нуклеарен тероризам

Слободен печат

Постојат индикации дека во Србија пристигнал бразилскиот вирус: Многу млади се на респиратори

Слободен печат

Остави Коментар