15 C
Скопје

Блинкен го повика етиопискиот премиер да дозволи истрага за злосторствата во Тиграј

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен денеска го повика етиопскиот премиер Аби Ахмед да дозволи меѓународна истрага за злосторствата пријавени во етиопскиот регион Тиграј, каде војската одржува ред од ноември.
Во телефонски разговор, Блинкен побара од Ахмед да соработува со меѓународната заедница за спроведување независна меѓународна истрага за наводите за кршење на човековите права.

Шефот на американската дипломатија рече дека „има се поголем број веродостојни извештаи за злосторства и кршење на човековите права”.

Блинкен ја повика владата на Етиопија да преземе конкретни мерки за заштита на цивилите и бегалците и да спречи понатамошно насилство.

Покрај тоа, невладината организација Амнести Интернешнл минатата недела обвини војници во соседна Еритреја за убиство на „стотици цивили” во Тиграј, област во северна Етиопија.

Прочитајте и...  Рамадани: ковид-19 се искористува за геополитички влијанија

Етиопија и Еритреја се бореа меѓусебно од 1998 до 2000 година, а потоа ги подобрија односите по иницијатива на етиопскиот премиер Ахмед, кој затоа ја доби Нобеловата награда за мир во 2019 година.

Двете земји ги отфрлаат обвинувањата за злосторства во Тиграј.

Поврзани вести

Филипче: Цените за лекување на коронавирус во приватните клиники предлагаме да се движат од 40.000 до 305.000 денари

Слободен печат

Радев ја закажа првата седница на новоизбраниот бугарски Парламент за 15 април

Слободен печат

ВИДЕО | Дисоска: Жените претприемачи треба да добијат помош од владата затоа што се најдоа под поголем удар на пандемијата

Александра Бубевска

ВИДЕО | Ременски: Имаме системски скандал – институционализирани форми на организиран криминал и злоупотреба на биометриските податоци

Слободен печат

Ивент индустрија: Не сме државен непријател, туку компании кои се најмалку поддржани

Слободен печат

СЗО предупредува: Пандемијата достигна критична точка, но има причина за оптимизам

Слободен печат

Остави Коментар