9 C
Скопје

Блинкен: Америка се врати

 Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД се „вратија” и целосно се ангажирани во решавање на прашањата, како што се пандемијата на Ковид-19, климатските промени и иранската нуклеарна програма.

Тој за Би Би Си ја истакна важноста на вакцинацијата протов коронавирусот и упати критики за Кина поради, според негова проценка, недостигот на транспарентност при откривањето на начинот на кој се појави коронавирусот.

Блинкен смета дека е потребен подобар систем за здравствена заштита, со цел да се спречат пандемиите.

– Од земјите се бара да бидат транспарентни и да разменуваат информации, нагласи државниот секретар на САД.

Блинкен додаде дека Вашингтон и неговите европски партнери се повторно на иста страна кога станува збор за Иран.

Прочитајте и...  Седници на три собраниски комисии

Поврзани вести

Фајон: Завршувањето на планот за мирно распаѓање на БиХ може да доведе до нова војна на Балканот

Слободен печат

МЗ: ВМРО-ДПМНЕ лаже, во лабораториите има и тестови и реагенски за ковид 19

Слободен печат

Заев и Спасовски на граѓаните од исламска вероисповед им го честитаа Светиот месец Рамазан

Слободен печат

Владата напладне ќе ја одржи редовната 65-та седница

Слободен печат

Вики Димчевска, агент за недвижности, револтирано: Самопрогласени агенти го уриваат угледот и долгогодишното децениско работење на вистинските и професионални агенции

Ана Анастасовска

Зариф во писмо до Гутереш: Инцидентот во Натанц е нуклеарен тероризам

Слободен печат

Остави Коментар