„Блиц“: Трамп бара Србија да го признае Косово

САД бараат од Србија да го признае Косово, а притисок се најавува и од Европската Унија. Ваква порака добил српскиот претседател Александар Вучиќ од посредник на американскиот претседател Доналд Трамп, објавува српски „Блиц“.

По посетата на специјалниот претставник на американскиот претседател Трамп за разговорите меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел, беше јасно дека работите излегоа од контрола. „Блиц“ објавува дека Трамп преку посредникот порачал дека Србија мора да го призне Косово.

– Тоа беше еден многу тежок разговор. Гренел буквално постави услов – Србија мора да го призне Косово. Тој исто така рече дека Америка ќе влијае на Европската унија да го зголеми притисокот врз официјален Белград – рекол за „Блиц“ соговорник кои ги знае деталите.

Прочитајте и...  Затворени се сите гласачките места, освен во Липково

Дека притисокот за признавање на Косово е зголемен, „Блиц“ тоа го препознава во изјава на Вучиќ за весникот „Стандард“, отфрлајќи ја можноста Белград да го признае Косово и границата, додавајќи дека е малку веројатно дека воопшто ќе биде признаено Косово.

– ЕУ досега не ја условувала Србија во преговорите за Косово, но од Американците слушнавме дека тоа се променило. Не можам да ја исклучам можноста ЕУ да побара признавање на Косово – навел Вучиќ.

Прашан дали Србија некогаш ќе го признае Косово како рамноправна членка во меѓународната заедница, Вулиќ одговорил дека тоа за Србија е тешко прашање, потсетува медиумот.

Прочитај повеќе

Русија обвинета за хакерски обид да се украдат истражувања за вакцини од американски, британски и канадски организации

Слободен печат

Детска клиника постави монтажна општа амбуланта за заштита од ширење на Ковид-19 меѓу најмладите пациенти (ФОТО)

Слободен печат

Анкета: Рејтингот на Бајден се зголемува, на Трамп опаѓа

Слободен печат

Регистрирани неколку одделни инциденти со пукање по завршување на гласањето

Слободен печат

ОБСЕ/ОДИХР: Предвремените парламентарни избори генерално добро спроведени

Слободен печат

Загрижувачка ситуацијата во Србија: Нови 383 случаи на коронавирус, 13 лица починаа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Спасовски: Прашање на политички проценки и договарања е дали СДСМ ќе коалицира со ДУИ

Слободен печат

Германија ги заострува мерките: Ќе се забранува патување во и надвор од погодените области

Слободен печат

Азербејџанскиот претседател го разреши од функција министерот за надворешни работи поради конфликтот со Ерменија

Слободен печат

Макрофинансиска помош од 80 милиони евра од ЕУ за С. Македонија за борба со Ковид-19

Слободен печат

Годишни одмори и затворени граници: Италијанците сакаат на Малдиви, Шпанците во Италија

Слободен печат

Почна кампањата за помош на медицинските сестри кои работат во ковид центрите

Слободен печат