Блескаво деби на Нуни Омот, МЗТ Скопје со убедлива победа ја стартуваше сезоната

Екипата на МЗТ Скопје со победа ја отвори новата сезона каде ја очекуваат настапи на три фронта, во домашните првенство и Куп и во АБА2 лигата. „Металците“ со високи 110:88 ја победија Слобода Тузла во последниот натпревар од првото коло во АБА2 лигата.

Кошаркарскиот на македонскиот шампион беа доминантни во текот на целиот натпревар во кој одлично функционираше главното оружје, шутот за три поени со постигнати дури 19 тројки од само 31 обид.

Отпорот на кошаркарите на Слобода беше конечно скршен во финишот на третата четвртина кога кошаркарите на МЗТ Скопје дојдоа до предност од 14 поени (83:69) по што до крајот рутински ја одбработија задачата и дојдоа до убедлив триумф од 22 поени.

Прочитајте и...  И АБА лигата пред крај без шампион, а што ќе биде со МЗТ?

Одлично деби пред домашните навивачи имаше новиот член на „металците“, Нуни Омот кој постигна 33 поени и имаше фантастичен шут од игра со само едно промашување (6/6 за три поени, 7/8 за два поени. Покрај Омот, одлична партија прикажаа и Дамјан Стојановски со 16 поени, Бојан Крстевски со 13, Андреј Магдевски со 12, и Џабари Хиндс и Андреј Маслинко со по 11 постигнати поени.

Прочитај повеќе

Надал ја откри тајната за успехот на големата тениска тројка

Слободен печат

Дамјан Стојановски најдобар кошаркар во Првата лига

Слободен печат

Дали се сеќавате на лудата вечер во Барселона, два корнери и два гола во продолжението за титула на Јунајтед (ВИДЕО)

Слободен печат

Се јави и Синдикатот на фудбалери: Ние не ја водиме лигата, наша грижа се фудбалерите

Слободен печат

Георгиевски е најдобро десно крило во Романија

Слободен печат

Историјата можеше да биде поинаква, Харден наместо во Хјустон требаше да замине во Вашингтон

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Интер е решен да ја прекине доминацијата нба Јувентус, Конте на лето добива пет засилувања за напад на титулата

Слободен печат

Нема страв кај Црногорците, фудбалот продолжува пред гледачи

Слободен печат

Алегри главен фаворит да го наследи Тухел на клупата на ПСЖ

Слободен печат

Федерер поради Ѓоковиќ не освои повеќе грен слем титули

Слободен печат

Изненадување за Пандев, специјален шампионски прстен од Интер (ФОТО)

Слободен печат

НБА играч шокиран од несериозноста на луѓето: Вие сте идиоти (ВИДЕО)

Слободен печат