Благ раст на доларот, акциите на Макпетрол и НЛБ бележат пораст

Според средната курсна листа на НБРСМ, еврото има вредност од 61.4933 денари.

Британската фунта денес чини 71.4457 денари, швајцарскиот франк е 55.8827 денари, а американскиот долар 55.2500 денари.

Во текот на вчерашниот ден на Македонската берза значителен раст забележаа акциите на Макпетрол (2,35%) и НЛБ Банка (1,46%), додека пад забележаа акциите на Макстил (-2,02%) и Пекабеско (-3,00%).

Прочитајте и...  Два дена без починати од коронавирус, Скопје на врвот во однос на бројот на заболени

Прочитај повеќе

Сите се за компромис, никој не попушта!

Мас: Европа треба да е помалку зависна во здравствениот и енергетски сектор

Слободен печат

Нетанјаху: Израел ќе го прошири својот суверенитет над делови од окупираниот Западен Брег

Слободен печат

По десетнеделен карантин, Бајден за првпат излезе од дома

Слободен печат

Деновиве ќе се носат уредби за третиот сет мерки

Слободен печат

ЗОО Скопје од денес отворена за посетители, но со нов протокол на движење

Миа Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Истекува третата вонредна состојба, партиите се уште без консензус за датумот за избори

Слободен печат

Во Велика Британија од 15 јуни се отвораат објектите за трговија на мало

Слободен печат

Два дена без починати од коронавирус, Скопје на врвот во однос на бројот на заболени

Слободен печат

Посвежо време со дожд и ветер, температура до 21 степен

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Во Сао Паоло погреби на секои 10 минути, а епидемијата сѐ уште не го достигна својот врв

Слободен печат