Благ пораст на европските берзи

Цените на акциите на европските берзи заблежеаа благ пораст, но се тргува претпазливо поради незивесноста во врска со Брегзит.

Индексот „STOXX 600“ на водечките европски акции утрово беше во плус од 0,2 проценти.

Притоа лондонски „FTSE“ се зголеми за 0,35 посто, на 7.175 бодови, додека франкфуртски „DAX“ порасна за 0,40 проценти, на 12.680 бодови. Париски „CAC“ стагнираше и изнесува околу 5.635 бодови.

Порастот на индексот во најголем дел се должи на растот на цената на акции во банкарскиот и осигурителниот сектор за повеќе од еден процент.

Сепак, тргувањето е внимателно поради забавувањето на растот на најголемите светски економии, како и неизвесноста во врска со Брегзит.

На крајот на минатата седница 27-те членките на ЕУ на состанокот во Брисел го одобрија новиот обновен договор за излезот на Велика Британија од Заедницата, но британскиот парламент во саботата не расправаше за тој договор, туку побара од премиерот Борис Џонсон од ЕУ да побара повторно одложување на Брегзит.

Прочитајте и...  Официјалната обдукција потврди: Џорџ Флојд починал од срцев застој, имал многу модринки и исеченици

Тоа Џонсон и го стори, но во писмото на Унијата кое не го потпиша. Но, тој испрати уште една порака во која стои дека тој лично не сака одложување.

И на азиските берзи цената на акциите утринава благо пораснаа, па „MSCI“ индексот на азиско-пацифичките акции, без јапонските, беше во плус од 0,2 проценти.

На берзата во Токио, пак „Nikkei“ индексот се зголеми на 0,25 проценти или 22.548 бодови.

Прочитај повеќе

СЗО: Пораст на бројот на заразени по олеснување на мерките, пандемијата не е завршена

Слободен печат

Чулев: Големата бројка на лица кои се носители на вирусот е факт кој не смееме да го игнорирамe

Слободен печат

Затворени вратите на гробиштата кон Бутел и Ново Лисиче (ФОТО)

Горан Наумовски

Европол отвори центар за борба против финансискиот криминал

Слободен печат

Нови 177 позитивни случаи на Ковид-19 и двајца мртви во земјава во последните 24 часа

Слободен печат

Инфектологот Каламарас на Фејсбук: Со вашите теории на заговор убијте го целиот персонал, па со вашите теории на заговор ќе се лечите сами

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ахмети: Време е за прв албански премиер во земјава

Слободен печат

Повторно нов случај на коронавирус во Дебар

Слободен печат

Денеска ХТЛ МАКЕДОНИЈА донираше медицинска опрема во вредност од 20.000 евра на Градската општа болница „8 Септември“ во Скопје

ЈО даде наредба за истражна постапка за убиство во Гостивар

Слободен печат

Рекорден број на новозаразени во Индија: За еден ден речиси 10.000 лица позитивни на Ковид-19

Слободен печат

Медицинска сестра од болницата во Јесенице заразена со коронавирусот

Слободен печат