Бјелогрлиќ и Јоксимовиќ ќе снимаат филм за Тома Здравковиќ, популарниот „поет на тагата“

Како што соопштија членовите на продукцијата, снимањето на филмот „Тома“, за животот на познатиот пејач за Тома Здравковиќ почнува викендов.

Улогата на Тома Здравковиќ ќе ја толкува Милан Мариќ, а пејачката Силвана Арменулиќ, чиј лик исто така ќе се појави во филмот, ќе ја глуми Тамара Драгичевиќ. Многумина тврдат дека случајната средба меѓу Тома и Силвана во голема мера ја одредила нивната кариера.

Тамара Драгичевиќ и Милан Мариќ/Instagram

Филмот „Тома“ ќе биде резултат на здружените сили на Драган Бјелогрлиќ, Жељко Јоксимовиќ и Бане Обрадовиќ.

„Тома Здравковиќ го викаа поет на тагата. Пееше од душа и за душа. Го сакаа сите. И оние кои не слушаат народна музика сакаа да го слушаат Тома. И денес, 30 години по неговата смрт, неговите песни се слушаат и се нарачуваат по кафеаните“, рекол Бјелогрлиќ за Н1.

Прочитајте и...  Првата дама на Македонија на отворањето на „Охридско лето“ во креација инспирирана од античкиот театар во Охрид
Силвана Арменулиќ/Instagram

Се шпекулира дека премиерата на филмот ќе биде на 30 септември 2021 година, кога е годишнината од смртта на познатиот пејач.

Тома Здравковиќ/Instagram

Прочитај повеќе

Неверојатниот живот на Маја Плисецка, на турнеи одела гладна, а морала редовно да игра пред човекот кој го стрелал татко ѝ

Слободен печат

Џеки Чен ја призна вистината за себе: Бев вистински идиот кон жените

Слободен печат

Папараците ја уловија бившата на Џорџ Клуни на плажа во Сардинија (ФОТО)

Слободен печат

Моника Белучи на одмор во Грција: Прошета во фустан кој ова лето нема конкуренција (ФОТО)

Слободен печат

Најпознатата мачка од Истанбул: Гил 16 години живее во Аја Софија

Слободен печат

Пристигнуваат предупредувања дека вакцината против коронавирусот може да не биде ефикасна кај оваа група луѓе

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина

Слободен печат

Поранешната Мис на Југославија има 57 години и изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Првата дама на Македонија на отворањето на „Охридско лето“ во креација инспирирана од античкиот театар во Охрид

Слободен печат

Погледнете ја сликата: Што прво забележувате на неа?

Слободен печат

Луксузни јахти вредни милиони евра: Новак ја нарекол по мајка му, Јариќ својата ја избирал со Адријана Лима, а луксузна јахта има и Саша Поповиќ…

Слободен печат

Стил на неделата: Славица Христова, кустос советник етнолог во Музеј на Град Скопје

Ј.К.Д