Бизнисмените во Варшава протестираа против мерките на рестрикција (ВИДЕО)

Неколку стотици демонстранти, на покана на кандидатот за претседател на Полска, претприемачот Павел Танајн, се собраа почитувајќи ја пропишаната оддалеченост од два метра, со маски на лицето пред Палатата за култура и наука во Варшава, каде донесоа ковчег во кој симболично ги погребаа граѓанските права.

„Дејствувајте како да сте на прошетка. На чекорите поставуваме крст од свеќи и цвеќиња. Тоа е симбол на крстот што е поставен врз рамениците на граѓаните“, рече Танајн на почетокот на протестот.

Демонстрантите беа опкружени со силни полициски сили, предупредувајќи преку мегафон дека протестот поради санитарните мерки во врска со корона ,е нелегален.

Иако демонстрантите извикуваа дека „сè уште никој не ја забранил прошетката“, полицијата започна да ги дели демонстрантите во групи со кордони додека одеа на протестен марш низ центарот до палатата на полскиот претседател Анджеј Дуда.

Прочитајте и...  Бајден со остри критики до Трамп: Неговото лажно мажествено однесување чинеше човечки животи (ФОТО)

Организаторот Танајн, по расправијата со полицајците и обидот за пробивање на кордонот, е уапсен додека полицијата продолжила да ги раздвојува демонстрантите и да ги легитимира.

“Нема согласност за напад врз полицајци. Ако некој крене рака против полицаец, нè принудува да реагираме решително. Потврдуваме дека Павел Танајн е уапсен за напад на службено лице за време на нелегален собир”, изјави портпаролот на полицијата во главниот град, Силвестер Марцак за полската приватна телевизија Полсат.

Портпаролот потсети дека целиот протест е нелегален и рече дека полицијата прибегнала кон сила во случајот на агресија на демонстрантите против полицијата.

Ова е шести протест на полските бизнисмени незадоволни од мерките за ограничување во сузбивањето на епидемијата на коронавирусот, па дури и повеќе со мерките донесени од полската влада на премиерот Матеуш Моравиецки за помош на замрзнатата економија.

Прочитајте и...  Доктор Жарко Караџовски: Грипот и Ковид 19 да не се мешаат

Прочитај повеќе

Чулев: МВР ќе обелодени истраги против носители на јавни функции кои го злоупотребиле системот

Слободен печат

Во Шпанија оддадена почест за жртвите на коронавирусот

Слободен печат

Акциите на Рено пораснаа за речиси 15 отсто, по владината поддршка и новиот план

МИА Агенција

Франција ги повикува членките на ЕУ да го поддржат „историскиот” план за закрепнување на ЕУ

МИА Агенција

Меркел: И натаму сме на почетокот на пандемијата

Слободен печат

Управните служби на МВР со ново работно време во пресрет на годишните одмори

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тропската бура Берта се формираше покрај брегот на Јужна Каролина

Слободен печат

Захариева: Од 15 јуни нормално движење во ЕУ и соседните држави

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Прашањата кои ги тиштат припадниците на АРМ вешто се избегнуваат

Слободен печат

Почнува изградбата на фекална канализација во село Усје

Слободен печат

Во тек реконструкцијата на градинката „Мајски цвет”

По два дена, еден новозаболен во Прилеп, од утре скрининг на вработените во градинките

Слободен печат