Бизнисмен откупил шапка на Хитлер и други нацистички предмети и ги подарил на Евреите

Бизнисменот Абдалах Шатила, Либанец кој со децении живее во Швајцарија, денеска соопшти дека откупил шапка на Адолф Хитлер и други нацистички предмети, како што изјави „за да не паднат во раце на неонацистите и за да ги подари на Еврејската организација“.

– Немам никаков директен интерес, само мислев дека тоа е правилно нешто да се направи – рече Шатила.

Либанецот, инаку христијанин, минатата седмица на аукција во Минхен платил 600.000 евра за артефактите, со намера да ги уништи откако една еврејска група се огласи дека е против продажбата.

Наместо тоа, непосредно пред наддавањето, разговарал со претставникот на организацијата, Керен Хајесод и одлучил да им ги подари.

Европското еврејско здружение го поздрави неговиот „врвен чин на доброта, великодушност и солидарност“.

Прочитајте и...  Берлин не се согласува со нови услови и критериуми за Скопје, ЕУ со помош од 120 милиони евра

Прочитај повеќе

Европска агенција за основни права: Ромите живеат 10 години помалку од другите Европејци

Слободен печат

Почина Жилиет Греко, икона на француската шансона

Слободен печат

Протест во Грција: Блокираа автопат во знак на револт за сместување на мигранти во локален хотел

Слободен печат

ММФ укажува: Години ќе бидат потребни за економска санација на последиците од ковид-19

Слободен печат

Џон Јовановиќ: Почнува нова ера во односите меѓу Србија и САД

Слободен печат

Курц: Откажан годишниот бал во виенската опера поради ковид-19

Сашко Димовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на 2021 година

Слободен печат

Мицкоски: Бараме независен јавен обвинител и одговорност за незаконски прислушуваните разговори

Слободен печат

Бектеши ги охрабрува приватните компании: Следете ја етничката застапеност како во јавниот сектор

Слободен печат

Несреќа во Нигерија: Експлодира камион-цистерна, меѓу 23. загинати има и деца

Слободен печат

Белоруската полиција со водени топови растерува илјадници демонстранти во Минск (видео)

Слободен печат

Старт на судски процес на обвинителка контра опозиција: Рускоска претрпела душевна болка од изборните спотови на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат