Бизарно, но помага: Властите на Сингапур ангажираа роботи кои ќе патролираат низ парковите потсетувајќи ги граѓаните за социјалното дистанцирање! (ВИДЕО)

Сингапур претстави решение со кои властите сакаат да се осигураат дека луѓето ја одржуваат пропишаната социјална дистанца.

Владата на Сингапур вчера најави дека на проба ќе пушти робот од компанијата Бостон Динамикс, кој ќе патролира низ паркот Бишан Анг Мо Кио, за да ги потсетува луѓето да држат сигурна оддалеченост едни од други.

Роботот наречен Спот ќе патролира во парковите и природните резервати со кои управува Одборот на национални паркови (НПаркс) и во парковите со кои управува градското собрание. Тие ќе емитуваат снимена порака потсетувајќи ги луѓето да внимаваат на раздалеченоста.

Прочитајте и...  На копачките напишал „душо“ и го ставил знамето на нејзината земја: Како започна љубовната приказна на Бастијан Швајнштајгер и Ана Ивановиќ (ФОТО)

Спот е опремен и со камери за да може да го процени бројот на посетители во паркот. На интернет се појавија веќе и некои снимки од роботот додека патролира, па многумина ги нарекоа дистопијски.

„Една од најбизарните и најдистопијските работи кои можев да ги видам откако започна пандемијата“, била само една од реакциите на друштвените мрежи, пренесува Индекс.

Прочитај повеќе

И легендарниот Жељко Бебек овој август доаѓа во Охрид! 21-ви август, Антички театар

Џони Деп онесвестен со истурен сладолед врз него: Амбер Хард објави шокантна фотографија од поранешниот сопруг

Слободен печат

Ѕвездата од Јутјуб почина во осмиот месец од бременоста, обожавателите се во шок! (ФОТО)

Васко Спасоски

Мамо, ти благодарам за сета љубов! Ќерката на Џон Траволта се прости од мајка си со зборови кои го кршат срцето

Еспресо

Неколку месеци не можеа да ги „уловат“ заедно: Меган и Хари сликани во Беверли Хилс – Нема ниту трага од претходниот гламур (ФОТО)

Слободен печат

Ова е сестрата на Цеца Ражнатовиќ, проценете сами дали си личат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Коронавирусот финансиски го исцеди: Роберт Де Ниро ќе заработи максимум 7,5 милиони долари!

Слободен печат

Анабела за Луна Џогани: Веќе немаме контакт, чувствувам дека ја изгубив! (ФОТО)

Васко Спасоски

Последната објава на Инстаграм на сопругата на Џон Траволта носи солзи на очите, нејзината смрт ги шокираше сите (ФОТО)

Слободен печат

Манекенката Накова гордо ги покажа облините во Охрид! (ФОТО)

Васко Спасоски

Том Хенкс на одмор во Грција во сопствената вила (ФОТО)

Слободен печат

Намерно или случајно, Рита Ора повторно покажа повеќе од што треба! (ФОТО)

Васко Спасоски