Бизарен случај на изборите: Бугарка го изџвакала и го голтнала гласачкото ливче

Избори во Бугарија
Бугарите денес гласаат на парламентарни и претседателски избори фото: EPA-EFE/VASSIL DONEV

Жена го изџвакала и го голтала гласачкото ливче, наместо да го стави во гласачката кутија, соопшти Изборната комисија во Француската гимназија во Софија.

Како што јави дописникот на МИА од бугарскиот главен град, за Комисијата е необјасниво однесувањето на жената.

– Средовечната жена претходно не покажа никаков афект или несогласување со нешто, изјави претседателката на Комисијата, Снежина Колева.

Во изборниот протокол, Комисијата напишала дека жената го изела гласачкото ливче.

Видео на денот