Битолчани револтирани дека во нивниот град ќе се изолираат нашинци вратени од Малта и Загреб

Синоќа на социјалните мрежи, како и до нашата редакција битолчани испаќаа пораки со револт за изолацијата на дел од патниците кои слетаа во државава од Малта и Загреб во нивниот крај.

Од вчера вечерта дел од македонските граѓани, кои со хуманитарни летови вчера попладне се вратија во земјава, се сместени во хотелот „Епинал“ во центарот на Битола. Битолчани синоќа на социјалните мрежи, како и до нашата редакција испаќаа пораки со револт за изолацијата на дел од патниците кои слетаа во државава од Малта и Загреб во нивниот крај.

Од Општина Битола пак се огласија и велат дека сите патници се тестирани и не претставуваат никаква опасност за градот.

-Сите имаме право да бидеме уплашени, но не да ги напаѓаме оние кои можеби се и недолжни, затоа што сакаат да се вратат дома. Најголем дел од нив се наши деца- велат оттаму.

Прочитајте и...  Меркел дефинитивно рече збогум: Најмоќната жена во Европа сепак заминува во пензија

Битолчани остро реагираат барајќи одговор од властите, тие споделуваа фотографиите од двата автобуса паркирани пред хотелот „Епинал“, во чија придружница „Широк Сокак“ засега се сместени 45 лица.

„Зошто токму Битола?“, пишуваат на социјалните мрежи, велејќи дека во градот досега не е регистриран ниту еден случај на коронавирус.

Од Општина Битола, пак, во соопштение до јавноста ги повикаа жителите на солидарност, посочувајќи дека патниците се нивни сограѓани.

Оттаму, потенцираат дека тие се сместени во изолација со 24 часа полициски надзор, а пред влегувањето во хотелот на патниците им бил извршен и лекарски преглед.

-Никој од нив не претставува опасност за градот, затоа што тие постојано ќе бидат надгледувани. Значи, пристигнатите лица се сместуваат во контролирана изолација. Нека ги поминат во мир 14-те изолативни денови, а не уште повеќе да им ја отежнуваме состојбата. Мора да преовладува разумот, состојбата на човечност, колективност, каков што секогаш сме го имале- наведуваат во соопштението на Општина Битола.

Прочитајте и...  ЦЈЗ-Куманово од 19 заболени, 17 се од општина Липково

Прочитај повеќе

Скопјани ги фати страв од коронавирусот (ВИДЕО)

Во Шпанија нови пет смртни случаи од коронавирус

Слободен печат

Огромните расходи на Франција се мерат во милијарди евра

Слободен печат

Официјалната обдукција потврди: Џорџ Флојд починал од срцев застој, имал многу модринки и исеченици

Слободен печат

Се зачади во косовското собрание: Претседателката ги опомена пратениците да не пушат на седница

Слободен печат

Мицкоски: Има зголемување на број на новоинфицирани, а никој не сноси одговорност

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бар: Во протестите во САД постои надворешно мешетарење

МИА Агенција

Меркел: Убиството на Џорџ Флојд е многу страшно

Слободен печат

Ставот на републиканскиот сенатор за воена интервенција на протестите објавен во „Њујорк тајмс“ предизвика лавина реакции: Читателите не разликуваат вест од мислење

Слободен печат

Четворица пожарникари со две противпожарни возила гаснат пожар кај Росоман

Слободен печат

Меркел дефинитивно рече збогум: Најмоќната жена во Европа сепак заминува во пензија

Слободен печат

Куомо до демонстрантите: Тестирајте се на коронавирус, тоа е граѓанска должност

Слободен печат