Битолчани денеска се разбудија со предупредувачки радиоактивни знаци! (ФОТО) – Слободен печат
ВестиВи ПрепорачувамеМакедонија

Битолчани денеска се разбудија со предупредувачки радиоактивни знаци! (ФОТО)

Предупредувачки радиоактивни знаци на кои пишува „Иди зима“ утринава се појавија низ улиците во Битола.

Денеска Битола се разбуди со предупредувачки радиоактивни знаци на кои пишува „Иди зима“.

Герила во Битола

Поради негрижата на локалната власт, отсуството на одговорност и игнорирање на проблемот битолските активисти утрово поставија радиоактивни знаци на шахтите низ градот. Секоја зима Битола се соочува со не превземање на мерки , иако и во текот на летните месеци нивото на загаденост е покачено.
Иди зима, Битола ќе продолжи да умира… стои во реакцијта на активистите.

Герила во Битола

Герила во Битола

Герила во Битола

Во Битола и претходно имаше други герила акции за подигнување на свеста околу загадувањето.

Герила во Битола

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close