Битолчанец недозволено поседувал оружје: Еве што е пронајдено во неговиот дом - Слободен печат
Хроника

Битолчанец недозволено поседувал оружје: Еве што е пронајдено во неговиот дом

За настанот е известен надлежен обвинител од ОЈО Битола.

На ден 15.05.2019 година врз основа на Наредба за претрес на дом издадена од судија на предходна постапка од Основен  суд Битола, од страна на полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола, извршен е претрес во домот на лицето Д. Г(34) од Битола поради постоење основи за сомнение за сторено кривично дело по член 396 “недозволено изработување, држење, и тргување со  оружје и распрскувачки материи” од Кривичниот Закон.

При претресот во домот на лицето се пронајдени и со потврда за привремено одземени предмети се одземени: еден ловен карабин, три ловни пушки, еден пиштол, една воздушна пушка, педесет и пет куршуми калибар 9мм за пиштол,, седумдесет и две парчиња ловна муниција, еден куршум калибар7. 65мм за пиштол и еден цилиндричен предмет со барутно полнење.

За настанот е известен надлежен  обвинител од ОЈО Битола.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Слични артикли

Еден коментар

  1. Е сега се е таман…зае*и шо цел Полог врие од илегално оружје и секој втор се занесва дека е командант, ова е побитно

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close