Битолчанец доби кривична пријава – не го врзал кучето, кое искасало и тешко повредило дете

60-годишен битолчанец доби кривична пријава откако неговото куче, кое не било врзано, каснало и тешко повредило дете од градот.

„СВР Битола до Основното јавно обвинителство Битола, поднесе кривична пријава против М.Д.(60) од Битола, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување на општа опасност”. На 21.10.2022, пријавениот не го врзал кучето – домашен миленик, кое излегло од неоградениот двор и каснало малолетник, кој се здобил со тешки телесни повреди, констатирани во Клиничка болница Битола“, се вели во полициското соопштение.

Видео на денот