„Битлси“ по 50 години го урнаа сопствениот рекорд!

Легендарниот ливерпулски бенд „Битлси“ успеа да го урне сопствениот рекорд и со албумот „Abbey Road“ да се најде на врвот на топ-листите половина век од излегувањето на оригиналното издание.

Посебното јубилејно издание на единаесеттиот албум на Битлси, на кој се најдоа и некои од досега необјавените материјали со хитови како „Come Together“, „Oh! Darling“, „Something“ и „Here Comes The Sun“ е објавен во септември, точно на 50-годишнината од излегувањето.

Критиката „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band“ долго го сметаше за најдобар албум на „Битлси“, а повторно е објавен во јуни 2017 година, така што на првото место на топ-листите се врати по 49 години и 125 дена. Така Битлси сега успејаа да го урнат сопствениот рекорд за повеќе од 100 дена.

Прочитајте и...  Војвотката од Кембриџ изневерена и повредена: Кејт Мидлтон доби силна „шлаканица“ од својот најдобар пријател!

Овој успех го изненади Пол Макартни, иако тој сè уште смета дека тоа е „проклето добар албум“. Воедно „Abbey Road“ е најпродаваниот винил оваа недела, со нешто помалку од 9.000 продадени примероци.

Точно пред 50 години е снимена и култната фотографија на која Џорџ Харисон, Пол Мекартни, Ринго Стар и Џон Ленон поминуваат преку пешачкиот премин на истоимената улица, пред студиото во кое го снимале својот 11. албум.

Image result for beatles

Прочитај повеќе

Канје Вест ќе го плати школувањето на ќерката на Џорџ Флојд

Слободен печат

Не поставувајте сами дијагноза – Еден од најголемите митови за високиот притисок

Слободен печат

Оскаровката Кејт Бланшет при реновирање се пресекла со моторна пила! (ФОТО)

Слободен Печат

Хороскопски знаци кои ќе имаат најмногу среќа во љубовта месецов!

Слободен Печат

Поранешната уредничка и модна икона на „Вог“ се најде како мета на критиките поради нејзината објава: Мојата намера не беше воопшто расистичка!

Слободен Печат

Идентични близнаци направиле експеримент со исхраната и добиле неверојатни резултати: Едниот бил веган, а другиот јадел месо!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Војвотката од Кембриџ изневерена и повредена: Кејт Мидлтон доби силна „шлаканица“ од својот најдобар пријател!

Слободен Печат

Ана Ивановиќ го покажа виткото тело после породувањето: Тенисерката ужива во Мајорка со семејството! (ФОТО)

Слободен Печат

Астрономскиот феномен кој ги фасцинирал древните цивилизации: Вечерва ќе се случи помрачување на месечината! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Маргот Роби официјално стана актерката со најмногу понудени улоги во Холивуд: Таа е најактивна на сцената во последните 5 години!

Слободен Печат

После смртта на саканиот Курт Кобејн пејачката Кортни Лав потполно се промени: Дури и во шестата деценија трпи последици! (ФОТО)

Слободен Печат

Налутен татко му пратил писмо на момчето што ѝ ја „украло“ невиноста на ќерка му

Слободен Печат