Биткоинот веќе не е криптовалутата со која најмногу се тргува

Биткоинот во јавноста е поим за криптовалута, но неодамна престана да биде криптовалутата со која најмногу се тргува.

Таа улога ја презема тетхер, кој за еден ден остварува вредност од сите тргувања од скоро 21 милијарда американски долари.

Податоците за активноста на тргувањето ја собрале CoinMarketCap.com заклучно со 27 септември и според нив, кога се зборува за големите играчи на пазарот, биткоинот на ден стигнува до просек од 17,28 милијарди долари вредност, етхереум 7,72 милијарди, а литекоин 2,55 милијарди.

Моментално толку многу се тргува со тетхер, бидејќи е стабилен и едноставен за користење. Помага и тоа што во Кина, во која се забранети менувачниците за криптовалута, сеедно може да се стигне до тетхер без многу проблеми, а потоа лесно се менува за биткоин или други криптовалути.

Прочитајте и...  Штип: Сите кои користеле превоз до конфекцијата со заразени лица да останат во самоизолација

Во Азија тргувањето со криптовалути е многу популарно и сочинува 70 отсто од вкупната светска трговија на дневно ниво. Истотака, се нудат многу можности за замена на криптовалута, а со нив е можно да се купува практично се.

Прочитај повеќе

Во Италија раст на бројот на починати, но не и на новозаразени

Слободен печат

Општина Кисела Вода ќе набави минибус за превоз на деца

Слободен печат

Николовски: Чулев се справува најдобро можно, СДСМ очекуваше да тепа луѓе

Слободен печат

Нов закон во Кина: Прво „оладување на чувствата“па потоа развод

Слободен печат

Десетгодишно девојче чие дело инспирира: Челси им подари 1.500 пакетчиња на децата без родители (ВИДЕО)

Австријците од средината на јуни нема да носат заштитни маски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вашингтон и северна Вирџинија започнаа со првата фаза од отварањето на бизнисите

МИА Агенција

Д-р Пановски: Со внуците на дистанца, во парк, не да се собираат и заседнуваат

Слободен печат

Почина најстариот човек на светот: Ги преживеа двете светски војни, шпанската треска и подемот и падот на Советскиот Сојуз

Слободен печат

Триесет отсто од средношколките не разговараат за сексуално-репродуктивниот период

Слободен печат

Џонсон и Трамп согласни: Планот на Пекинг ја загрозува автономијата на Хонгконг

Слободен печат

Тајван го поништи законот според кој за прељуба се одеше во затвор

Слободен печат