Битката за Лос Анџелес ќе го даде новиот НБА шампион

Вечерва почнува нова НБА сезона, 74. по ред, а на првиот ден ќе се играат два натпревари: Торонто Репторс-Њу Орлеанс Пеликанс (02.00 часот) и Лос Анџелес Клиперс-Лос Анџелес Лејкерс (04.30 часот).

Торонто Репторс во јуни ја освои првата титула откако во финалето со 4:2 беше подобар од Голден Стејт Вориорс, а токму во „Скотиабанк“ арената тргнуваат новите НБА возбудувања.

Противник ќе им биде Њу Орлеанс Пеликанс, но без својата нова ѕвезда Зион Вилијамсон, кој мораше на итна операција на десното колено и поради која ќе ги пропушти првите два месеци од сезоната.

И Канаѓаните се без првата ѕвезда во шампионскиот состав, бидејќи Кавај Ленард како слободен играч во јули се пресели во Лос Анџелес Клиперс.

Прочитајте и...  Легендата му честиташе на Меси: Добредојде во клубот 700, задоволство е да те гледам како играш

Ленард на дело ќе го водиме од 04.30 часот кога Клиперси ќе го играат градското дерби против Лејкерси каде што освен ЛеБрон Џејмс добија уште едно засилување ова лето во Ентони Дејвис.

Ќе биде тоа дуел фактички помеѓу двата најголеми фаворити за титулата оваа сезона. Сепак, Клиперси нема да бидат во најсилниот состав, бидејќи Пол Џорџ ќе го пропушти почетокот на сезоната поради операцијата на рамото.

НБА 
Сезона 2019/2020

Среда, двојки:
02.00 часот Торонто Репторс-Њу Орлеанс Пеликанс
04.30 часот Лос Анџелес Клиперс-Лос Анџелес Лејкерс

Прочитај повеќе

Мекгрегор заборави на „војната“ со Хабиб, испрати емотивна порака по смртта на неговиот татко

Слободен печат

Барселона го гаси пожарот, Чави ќе го наследи Кике Сетиен на клупата

Слободен печат

Работнички тргна со подготовките, Стојковски и Зука најнови засилувања

Слободен печат

Легендата му честиташе на Меси: Добредојде во клубот 700, задоволство е да те гледам како играш

Слободен печат

Доколку Зверев излегува да се забавува ќе биде исфрлен од турнирот

Слободен печат

Трансфер бомба во најава, Санчо ја договори платата со англиски гигант

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гризман е како буре барут, двете екипи од Манчестер тропнаа на вратата на Барселона

Слободен печат

МТК идната сезона ќе има македонски голгетер, промовиран е Миовски (ВИДЕО)

Слободен печат

Многу играат за пари, Новак и Рафа играат за грен слем титули

Слободен печат

Јунајтед слави, Конте го договори најголемото промашување

Слободен печат

Шокантната одлука на Меси предизвика бура, дали е време за преселба во Премиер лигата?!

Слободен печат

Ѓоковиќ доби неверојатен портрет на терен во Белград и им се обрати на колегите за УС Опен

Слободен печат