Битиќи: За финансиска поддршка аплицирале 34.000 компании, 90 проценти од барањата се веќе одобрени

За мерката за финансиска поддршка од 14.500 денари за исплата на плата за вработени, до вчера аплицирале 34.000 компании, а 90 проценти од барањата се веќе одобрени, информира денеска претседателот на комисијата за финансии на СДСМ, Фатмир Битиќи на денешната онлајн дискусија „Нова развојна македонска економија”.

– Заклучно со вчера веќе има 34.000 апликации за оваа мерка, а околу 90 отсто се веќе одобрени, има уште еден и пол ден и апелирам оние кои се двоумат да поднесат барање и да ја искористат оваа мерка повика Битиќи.

Тој истакна дека мерката се покажала како ефикасна и навремена, нагласувајќи дека обезбедила сериозна помош во борбата за зачувување на што повеќе работни места.

Прочитајте и...  Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

– Со оваа мерка за месец април поддржани се околу 20.000 компании со околу 130.000 вработени, а поддржани беа и 5.200 самостојни вршители на дејности. Ако се направи анализа на компаниите кои ја добија оваа поддршка, ќе се види дека структурата на поддржаните компании, целосно ја следи структурата на нашата, македонска економија, порача Битиќи.

Битиќи на дебатата ја објасни и процедурата за евентуално враќање на средствата од страна на компаниите.

– На почетокот беше кажано дека средствата ќе треба да ги вратат оние компании кои ќе прикажат добивка следната година, но и тука интервениравме. Сега при аплицирање, компаниите можат да побараат нивната поддршка да биде неповратна со тоа што ќе ги исполнат условите за поддршката да стане неповратна. Тоа значи дека ако оваа година продолжат да инвестираат во човечкиот капитал, направат внатрешни инвестиции и слично, нивната помош може да стане неповратна без разлика дали оствариле добивка или не. Секако оние кои нема да го сторат тоа, а при тоа и покажат добивка секако ќе треба да вратат дел од средствата и тоа е правично” посочи Битиќи.

Прочитајте и...  Чешка: Трет ден по ред над 100 заразени со Ковид-19

Прочитај повеќе

Серија инциденти пред Собранието на Србија во Белград (ВИДЕО)

МИА Агенција

Реакција на српската Демократска партија за протестите во Белград

Слободен печат

Демонстрантите ја нападнаа полицијата во Белград, употребен и солзавец

Слободен печат

Нови демонстрации во Србија, Парламентот го опколи жандармеријата (ВИДЕО)

Слободен печат

Вучиќ од Париз: Мислам дека конечно паднаа сите маски!

Слободен печат

Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди изолација и враќање назад

Слободен печат

Стефановиќ: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

МИА Агенција

Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

Слободен печат

Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

Слободен печат

Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Мицкоски: Да ставиме крај на криминалот и разнебитувањето

Слободен печат