Битиќи: Само со мерката минимална плата за секој вработен таргетираме 250.000 вработени и 35.000 компании

Владините мерки за справување со екомомската криза од коронавирусот се насочени кон стопанството, но многу повеќе кон работниците, да ги задржат работните места и да имаат достоинствен приход додека трае кризата, порача во гостувањето на ТВ 24 претседателот на Комисијата за финансии на СДСМ, Фатмир Битиќи.

– Во првиот сет на мерки прво им помогнавме на оние сектори кои беа први на удар. Вториот сет на мерки е веќе наменет за сите компании. Дури 87 отсто од компаниите се подобни да аплицираат за овие мерки. Само со мерката минимална плата од 14.500 денари се таргетираат околу 250.000 работни места и се таргетираат 35.000 компании, истакна Битиќи.

Ваквата поддршка, додаде Битиќи ќе се дава под одредени услови, односно компаниите ќе мора да докажат дека нивните приходи се намалени и се погодени од кризата.

Прочитајте и...  СЗО покрена кампања за откажување од пушењето

Прочитај повеќе

Серија инциденти пред Собранието на Србија во Белград (ВИДЕО)

МИА Агенција

Реакција на српската Демократска партија за протестите во Белград

Слободен печат

Демонстрантите ја нападнаа полицијата во Белград, употребен и солзавец

Слободен печат

Нови демонстрации во Србија, Парламентот го опколи жандармеријата (ВИДЕО)

Слободен печат

Вучиќ од Париз: Мислам дека конечно паднаа сите маски!

Слободен печат

Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди изолација и враќање назад

Слободен печат

Стефановиќ: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

МИА Агенција

Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

Слободен печат

Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

Слободен печат

Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Мицкоски: Да ставиме крај на криминалот и разнебитувањето

Слободен печат