18 C
Скопје

Битиќи: Преку програма ќе ги вратиме на работа оние кои ги загубиле работните места за време на коронавирусот

Економските мерки беа направени за да се помогне на граѓаните, за да продолжат да добиваат плата и да не бидат избркани од работа, изјави заменикот на Претседателот на влада задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи на денешната дебата на ТВ 24.

Тој додава дека Владата ќе продолжи да работи на тоа оние кои го изгубиле работното место за време на Корона кризита, да бидат што е можно побрзо вратени на работа.

-Ќе ни биде предизвик како преку програма да ги вратиме на работа оние кои ги изгубиле работните места. Основниот принцип на планот за вработување ќе ги таргетира оние кои изгубиле работа за време на коронакризата, вели Битиќи.

Тој додава дека исто така еден од главните приоритети е исплаќање на платите на оние вработени кои работат во загрозените индустрии во државата.

-Вториот приоритет е дали работодавците ќе ги исплатат платите на вработените. Средствата ќе ги дадеме на работодавачите за да исплатат плати, тоа е нивна законска обврска, вели Битиќи.

Поврзани вести

Борисов: ЕУ е најдоброто место за живеење во светот

МИА Агенција

Второстепена комисија ќе разгледува зошто пациент кој е кислородно зависен со ковид добил само три дена боледување

Мирослава Бурнс

Заев: Нашиот природен дом е Европската Унија

МИА Агенција

Вакцинирани вкупно 107.978 граѓани, 279.909 лица чекаат за вакцинација

МИА Агенција

Маричиќ: Идејата за обединета Европа е преголема за да биде попречувана

МИА Агенција

Димитров: Ќе биде добро со Софија да се вратиме на колосекот на партнество и пријателство

МИА Агенција

Остави Коментар