Бислимоски избран за нов претседател на Одборот на регулатори на Енергетската заедница - Слободен печат

Бислимоски избран за нов претседател на Одборот на регулатори на Енергетската заедница

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Марко Бислимоски едногласно е избран за претседател на Одборот на регулатори на Енергетската заедница (Energy Community Regulatory Board – ECRB), на редовниот состанок што се одржува во Атина.

Како што информираат од РКЕ, едногласниот избор на Бислимоски за оваа исклучително важна функција која ќе ја извршува во следните две години, претставува и признание за лидерската улога на Регулаторната комисија за енергетика во реформите во енергетскиот сектор во рамки на Енергетската заедница.

– Претседавањето со Одборот на регулатори на Енергетската заедница од страна на Бислимоски ќе овозможи уште повеќе да се зајакне улогата на Регулаторната комисија за енергетика како една од носечките институции во енергетските реформи во регионот, порачуваат од РКЕ.

Прочитајте и...  Директорот на болницата во Вухан почина од коронавирус

Прочитај повеќе

Се проширува „црната листа“ на даночни раеви

Слободен печат

ДИК објави јавен повик за пријава и увид во Избирачкиот список за дијаспората

Слободен печат

Србија го поддржува интегритетот на Република Српска и нема да дозволи нејзино укинување

Слободен печат

Јапонија тестира дали лековите за ХИВ можат да помогнат кај заболените од коронавирус

МИА Агенција

Генералот на либански Хезболах предупредува: Регионот се соочува со нови и неизбежни судири

МИА Агенција

Стрип-авторот и издавач Бруно Јовановски отвора книжарница

Слободен печат

Остави Коментар

три × 2 =

Прочитај повеќе

ПОТРЕСНА ПРИКАЗНА ЗА ДЕТЕ СО РЕТКА БОЛЕСТ: Да се родело на друго место ќе имало нормален живот, тука судбината му е неизвесна (ВИДЕО)

Мими Шушлеска Петкова

Здравствената состојба на Асанж е подобрена и тој повеќе не е во самица

Слободен печат

Полицајка во Гнилане усмртила четири членови на своето семјество, па извршила самоубиство

Слободен печат

РАЗДВИЖЕНО ВО ПАРТИСКИТЕ ШТАБОВИ: Програмите за избори се при крај, сите партии особено ќе се фокусираат НА ЕДНА РАБОТА

Шпанската поморска служба за спасување трага по 143 исчезнати мигранти

Слободен печат

Рускоска ѝ ги „уби“ клучните докази на Катица Јанева

Горан Наумовски