Биркс: Во Вашингтон се уште има најголема стапка на позитивни на Ковид-19

Престолнината на САД и нејзината поширока околина има најголема стапка на позитивни тестови на коронавирус во САД, што е загрижувачки податок во момент кога почна постепеното отварање на бизнисите. На ова синоќа на брифинг за новинарите во Белата куќа укажа д-р Дебора Биркс, од координатоивното тело за борба против коронавирусот.

Мериленд, Вашингтон округ Колумбија и Вирџинија се зад останатиот дел од земјата во стапката на позитивни тестови. Според неа, 42 од 50 сојузни држави сега известуваат дека има помалку од 10 отсто позитивни тестови од вкупниот број тестирани лица. Мериленд, Вашингтон округ Колумбија и Вирџинија ја надминуваат таа бројка.

Округот Колумбија е на прво место, а по него следуваат Небраска, Илиноис и Минесота.

Прочитајте и...  Венецуела со авиони ловци ги штити петте иранските танкери

– Прв е округот во кој се опфатени и северна Вирџинија, како и окрузите Монтгомери и Принц Џорџ. Овде стапката на позитивни е најголема. По нив следат Балтимор, Чикаго и Минеаполис. Овде гледаме застој на болеста или зголемен број на случаи. Додека во другите области стапката е под 10 проценти, изјави Биркс.

Во Вашингтон, сепак, кривата на заболени полека се исправа, и од 12 отстотна стапка на позитивни се движи кон границата од десет отсто. Во Вирџинија, пак, каде на почетокот на мај позитивни тестови имало кај 20 проценти од тестираните пациенти, досега се има намалено на 14 отсто. Ова е благодарејќи на зголемениот број тестирања, но многу помалку од 10.000 тестови, цел поставена од гувернерот Ралф Нортам.

Прочитајте и...  Чулев најтешко го доживувал моментот кога одредени колеги од Владата и од МВР ја злоупотребувале полицијата за остварување на „одредени политички цели“

Мериланд, пак, е најзагрозено подрачје во овој регион на САД, каде на 19 мај била забележана стапка од 25 отсто позитивни тестови од вкупниот број тестирани пациенти. Конгресменот од оваа сојузна држава, Ентони Браун, повика на „агресивно проширени” тестирања за да се одговори на предизвикот. 

Прочитај повеќе

Републицанците најавија тужба против Пелоси за новиот начин на гласање

Слободен печат

Николоски: Врвот на партија е следен физички и телефонски од страна на параполициски структури

Слободен печат

Дополнителни хуманитарни средства од ЕУ за борбата против коронавирусот

МИА Агенција

Оштетување на мозокот, белите дробови и тешки срцеви заболувања како последица: Коронавирусот може да е само почетокот

Слободен печат

Кнсетот ја одобри новата израелска Влада на единство

Слободен печат

Стил на неделата: д-р Дита Старова Ќерими, директорка на  НУ Национална галерија на Македонија

Ј.К.Д

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вежбаме со Елена Мирческа: Вежби за абдоминалната регија – Планк

Ј.К.Д

Хавзиу: Две повреди на работно место со тешки телесни повреди

Слободен печат

Милошев: Мерките за справување со коронавирусот дадоа позитивни резултати

Слободен печат

Сакате да пишувате заедно со македонските писатели? Можете, на „Спинер“

Слободен печат

Лајчак: Не работам врз основа на гласини, размената на територии не е на дневен ред

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ:СДСМ во време на пандемија склучуваат матни тендери, а граѓаните немаат ни за леб

Слободен печат