Бинго за Њу Орлеанс, бираат први на драфтот – Слободен печат
КошаркаСпорт

Бинго за Њу Орлеанс, бираат први на драфтот

Њу Орлеанс пеликанс се победници на лотаријата со која добија право да бираат први на НБА драфтот и сигурно ќе го избрат Зајон Вилијамсон.

Њу Орлеанс е победникот на лотаријата со која добија право да бираат први на НБА драфтот, и тоа значи избор на суперталентираниот Зајон Вилијамсон.

Њу Орлеанс имаше само 6% шанси, додека Феникс, Њујорк и Ккливленд кои имаа најслаб скор во регуларниот дел од сезонава, шансите им беа 14% дека ќе го добијат правото да бираат први на драфтот.
Мемфис гризлис ќе бира како втор, Њујорк трет, додека ЛА лејкерс ќе избира како четврти. По нив следат Кливленд, Феникс, Чикаго, Атланта која ќе бира и како 10., а Вашингтон го доби правото да избира деветти.

Според американските медиуми, прв пик на драфтот со сигурност ќе биде избран Зајон Вилијамсон од Дјук Универзитетот кој имаше просек од 22.6 поени, 9 скокови и по две асистенции и украдени топки по натпревар. НБА драфтот ќе се одржи на 20 јуни

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close