Билките и фенг шуи: Некои ни носат среќа, други богатство, трети љубов…

Познато е дека билките позитивно влијаат на нашето расположение и со своето присуство во домот ни го разубавуваат просторот. Но сите билки не се еднакви и воопшто не е сеедно која билка ќе ја одберете. 

Според традиционалниот кинески систем за организирање на просторот, познат како фенг шуи, секојдневниот контакт со одредени билки може да ни помогне полесно да ги оствариме посакуваните цели и генерално да бидеме посреќни.

Прочитајте некои од предлозите.

За среќа

Ставете билокоја билка со црвени цветови од левата страна на вашата влезна врата. Според фенг шуи црвената боја се смета за најсреќна боја, а среќата влегува во домот преку вратата.

За љубов

Аранжирајте две розови рози во бела вазна. Претходно на розите отстранете им ги трнчињата. Вазната ставете ја во задниот десен агол на дневната соба. Тоа е местото каде што е концентрирана енергијата на љубовта. Менувајте ги розите на секои девет дена во текот на вкупно 27 дена. И вашиот живот волшебно ќе стане исполнет со романтика.

Прочитајте и...  Интервју со проф. д-р Ана Фрицханд, психолог: Пандемијата предизвика историски пораст на анксиозно-депресивните состојби

За успех на работа

Ставете цвет од сончоглед (или негова фотогафија) во задниот среден дел на вашата канцеларија. Според Фенг шуи тука се наоѓа енергијата на славата. Билката која и со самото име е поврзана со сонцето, позитивно ќе делува на вашата самодоверба и ќе ги поттикне другите да ги препознаат и вреднуваат вашите вредности.

За богатство

Ставете пурпурна орхидеја на средина на трпезариската маса. Трпезаријата се смета за клучно место во домот за постигнување богатство, а пурпурната е боја на кралевите.

За здравје

Додадете неколку зелени билки во вашиот животен простор. Зелената боја ја симболизира долговечноста и виталноста. Доколку се опоравувате од некои болести, ставете зелени билки во својата спална соба. За подобро општо здравје на семејството, пожелно е да имате некоја зелена билка во средишната точка на станот или куќата.

Прочитајте и...  Поради Меган принцот Хари се скарал и со најдобриот пријател: Мислел дека принцот избрзува со венчавката (ФОТО)

Прочитај повеќе

Сѐ уште сте сами? Хороскопот ќе ви открие зошто!

Слободен печат

Неда Украден на 70 години се соблече во бикини и ги воодушеви сите! (ФОТО)

Васко Спасоски

„Сакаа Арчи да го одгледувам како сноб“ – Британците никогаш нема да и простат на Меган за тајното крстење на Арчи

Слободен печат

Погледнете зошто Кристијано Роналдо вели дека неговата жена е најубава во светот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Премиера на четвртата сезона на серијата „Fargo“ оваа есен: Дали мафијашките семејства ќе успеат да воспостават примирје? (ВИДЕО)

Слободен печат

Наум Петрески улови крап голем скоро колку него! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Крајот на кралот на комедијата: Вака изгледале последните денови на Робин Вилијамс (ВИДЕО)

Слободен печат

Гитарата на Џими Хендрикс продадена на аукција за 216.000 долари

Слободен печат

Градник нема, а доле носи танга-гаќички: Манекенката се врати на позирањето! (ФОТО)

Васко Спасоски

Со години ја криеја од јавноста – Ќерката на Моника Белучи „се заканува“ да биде поголема убавица и од мајка си! (ФОТО)

Слободен печат

Снаата на Лепа Брена за првпат објави толку жешка фотка: Александра Пријовиќ се заврте со грб кон камерата! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како од отпад да направите супер корисни работи: 18 генијални идеи! (ВИДЕО)

Слободен печат