Билјана и Менка, две жени во пожарникарските редови, рамо до рамо со машките колеги во хумани предизвици

20 мај е Ден на македонските пожарникари, а со нас се две дами, единствените две жени во пожарникарските редови – Билјана Денчовска, првата жена пожарникар и помладата колешка Менка Стојаноска.  

Билјана Денчовска е првата жена пожарникарка во Македонија. Си го исполнила детскиот копнеж. Од „мали нозе“ сакала да носи униформа, а сонот ѝ се исполнил во 2001 година кога станала војник во единицата Лавови, потоа го добила местото пожарникар-спасител  во противпожарната бригада. Бидејќи сакала предизвици и хуманост, оваа професија ѝ била при срце.

Колегите ја прифатиле Билјана без предрасуди и заедно со нив е на секоја интервенција.

-Не знаев дека сум прва жена пожарникар и тоа ми даде уште поголема сила и желба да застанам гордо до моите колеги – херои – вели Билјана и додава дека професијата е машка и дека токму тоа ја прави уште погорда.

Колегите ја прифатиле без предрасуди и заедно со нив е на секоја интервенција. Поддршка, вели, има уште од самиот почеток.

Прочитајте и...  Принцот Чарлс: Се извлеков, имав голема среќа

– Професијата е опасна и ризична и тука се работи тимски, помошта секогаш е потребна -ни рече Билјана, која се сеќава дека видела и непријатни глетки, а морала да делува и да остане просебна и силна.

Помладата колешка на првата жена пожарникарка во Македонија е Менка Стојаноска.

Помладата колешка на првата жена пожарникарка во Македонија е Менка Стојаноска, која сосема случајно се одлучила да стане пожарникарка.

– Ја сакам оваа професија поради основата на нејзиното постоење. Потребно е некаде помош и ние сме таму за да го дадеме својот максимум.

Но, што ја прави оваа професија „машка“, што не би можеле жените да го направат? Физичката сила што треба да се употреби при некои интервенции.

– Опремата е голема и тешка, бара многу сила и издржливост. Тука треба да се задоволат барем основни критериуми. Меѓутоа пожарникарството е комплексна работа и овозможува секој од нас да придонесува за извршување на задачата. Нема машка или женска професија, љубовта и посветеноста овозможуваат прилагодување на секое работното место и ги истакнуваат индивидуалните способности – ни рече Менка.

Прочитајте и...  Работи кои може да се случат со вашиот организам доколку секој ден пиете чај

Денес за да станете пожарникар, треба да го прочитате огласот за вработување на Град Скопје, да аплицирате со потребните документи, да поминете низ физичка проверка и интервју, а потоа се слуша настава и се одговара на испити, на крајот се учат практични вежби. По нивното совладување се станува пожарникар и веднаш се оди на интервенции.

Менка тренира боречки вештини и тоа ѝ помогнало во зголемување на силата и издржливоста, толеранцијата на болка, контролата на дишење, упорноста во совладувањето на зададените задачи.

– Придобивките од боречките вештини се несомнено големи во секој дел од животот. На пример, ми овозможија полесно снаоѓање во машката средина – вели Менка.

Не се соочила со некој поголем страв поради професијата.

Прочитајте и...  Дани Димитровска е вистински доказ дека годините се само бројка: Погледнете колку полни денес! (ФОТО)

– При некои најави за интервенции, целата сум во прашалници што нè чека. Но се чувствувам сигурно, бидејќи верувам во колегите. Најголемо задоволство е успешно завршената работа – додава таа.

 

Прочитај повеќе

Ѕвездата од серијата „Бубалици“ призна дека никогаш не ја гледала серијата и дека имала мали „чудни“ ритуали

Слободен печат

Двејн Џонсон му се обрати на Доналд Трамп: Каде се наоѓаш, каде е нашиот лидер да пружи рака на скршената држава? (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Мета – американскиот милијардер: Оваа „дипфејк” снимка го преплави интернетот во Русија (ВИДЕО)

Слободен печат

Тупурковски: Есма сакаше да ни ја препише куќата (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Принцот Чарлс: Се извлеков, имав голема среќа

Слободен печат

Најжешкиот танц на Анастасија Ражнатовиќ досега: Новопечената тетка замеша со задникот! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѕвездата од серијата „Пријатели“ ја загуби битката со ракот – Почина во домот на најдобрата пријателка

Слободен печат

Беквалац го одржа првиот настап по пандемијата: На публиката и приреди ноќ за паметење! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Сара Џесика Паркер заврши на суд – Нејзината работничка ја обвини дека е лоша газдарица!

Слободен печат

Дани Димитровска е вистински доказ дека годините се само бројка: Погледнете колку полни денес! (ФОТО)

Васко Спасоски

Кајли Миног повеќе заработува од продажба на производи отколку од пеење: На патот и стои само – Кајли!

Слободен печат

Четири успешни приказни со пораки за безбедност на работното место – Заштитата е на прво место! (ВИДЕО)

Васко Спасоски