Билјана Црвенковска: Денешните деца не сакаат да читаат зашто книгите се застарени

Првиот роман за возрасни на Црвенковска „Девет приказни за госпоѓица Сит“ ќе биде промовиран во рамки на фестивалот ArtArea 3, кој се одржува од 24 до 26 Јануари во Кино Култура.

Книгите за деца сè уште се несоодветни и затоа децата не сакаат да ги читаат, вели писателката Билјана Црвенковска во емисијата „Утрински брифинг“ на „Слободен печат“.

-Модерните книги за денешните деца треба да содржат приказни кои ќе овозможат децата да се идентификуваат во денешно време, многу малку книги кај нас се такви што ќе создадат читателски навики кај младите- вели Црвенковска.

Првиот роман за возрасни на Црвенковска „Девет приказни за госпоѓица Сит“ ќе биде промовиран во рамки на фестивалот ArtArea 3, кој се одржува од 24 до 26 Јануари во Кино Култура.

-Не се наоѓам во реалистичните приказни и книгите за деца ретко се реалистични, обично се фантастика. Кога размислував за овој рман за возрасни мислев на епска фантастика, но вториот жанр во кој сакав да истражувам е магичниот реализам. Романот го градев три години и решив тој да биде напишан како магичен реализам- вели Црвенковска во „Утрински брифинг“ на „Слободен печат“.

Прочитајте и...  Европската комисија најостро ги осудува заканите кон дописничката на МИА од Брисел

Прочитај повеќе

Земјите со лидери популисти немаат добар одговор на пандемијата на коронавирусот

Слободен печат

Како да разликувате летна настинка од Ковид-19?

Слободен печат

Неделава почнува поставувањето на монтажен амбулантско-поликлинички пулмолошки оддел на Клиниката за пулмологија и алергологија

Слободен печат

Пандемијата му пречи и на градежништвото: Нема ни градежни материјали, а ни мајстори

Соња Кириџиевска

Русија го укинува задолжителниот карантин за странските државјани

Слободен печат

„Нови мерки, старо другарство“ – гледај театар на отворено (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трамп: Имам многу добар однос со Фаучи, но не секогаш се согласувам со него

Слободен печат

Прекината прес-конференцијата на гувернерот на Флорида – Го обвинија за фалсификување на бројот на случаи со коронавирус (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија ќе се „запише“ на Оксфорд за вакцинација?

Мими Шушлеска Петкова

Ангеловски: МВР е подготвено за успешно спроведување на изборите (ВИДЕО)

Слободен печат

Деркоски: Апсолутни невистини се информациите за броење на гласовите од вчерашното гласање (ВИДЕО)

Слободен печат

ОН: Уште 130 милиони луѓе би можеле да гладуваат заради пандемијата

Слободен печат