Билик пред скопскиот „пекол“: Ќе играме во една неверојатна сала!

Екипата на Кил имаше добра увертира пред гостувањето во Скопје и дуелот со европскиот шампион. „Зебрите“ одиграа дуел во Бундеслигата во кој убедливо го совладаа тимот на Нордхорн.

На крајот победата дојде со висока разлика, резултатот гласеше 31:23. Ова беше вкупно шеста победа за Кил сезонава во првенството, каде има само еден пораз.

Австрискиот лев бек на Кил, Никола Билик е свесен дека ќе имаат тешко гостување пред полни трибини во СЦ „Јане СанданскИ“ каде што е атмосферата е навистина одлична пред 6.500 гласни фанови.

– Ова ќе биде натпревар на едно високо ниво во една неверојатна сала – вели Билик.

Прочитајте и...  Федерер откри зашто не се пензионира во 2009 година

Во сезоната 2017/18 во четвртфиналето Вардар поради постигнат гол повеќе на гости се пласираше на Фајнал фор турнирот.

– Одигравме и со 120% на тие натпревари, но не беше доволно да ја оствариме целта. В сабота ќе мораме да дадеме уште поголем напор за повторно да победиме во Скопје – се зборовите на словенечкиот плејмејкер на „зебрите“, Миха Зарабец.

Во текот на денешниот ден, Кил се очекува да пристигне во Скопје и вечерва да го одржи својот единствен тренинг, пред саботниот дуел од 4. коло во ЛШ со Вардар.

Прочитај повеќе

Реал Мадрид сигурно чекори кон титулата (ВИДЕО)

Слободен печат

Нова смрт на спортските борилишта: Почина млад руски хокеар на тренинг

Слободен печат

Неверојатна исповед на Нани: Немавме што да јадеме, стомакот ми вриштеше од глад

Слободен печат

Балканците доминираат во НБА: Дончиќ најдобар плејмејкер, Јокиќ најдобар центар

Слободен печат

Федерер откри зашто не се пензионира во 2009 година

Слободен печат

Лигата на Европа е Куп на лузерите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вимблдон ќе им исплати парични награди на тенисерите иако турнирот е откажан

Слободен печат

Двајца фудбалери на Македонија ЃП позитивни на корона, четворица во изолација

Слободен печат

Ред Бул дефинитивно ја затвори вратата за Себастијан Фетел

Слободен печат

Надал си постави нова цел, 25 грен слем титули

Слободен печат

Стартот на Бундеслигата е закажан за септември

Слободен печат

Шкендија ја темпира формата со пет пријателски натпревари

Слободен печат