Бил во контакт со позитивен телохранител на ковид-19: Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас во карантин

Фото: EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас е во карантин, откако негов телохранител бил позитивен на новиот коронавирус, соопшти денеска Министерството за надворешни работи, јави агенцијата ДПА.

Агенцијата појасни дека првичниот материјал за тест што бил земен од шефот на германската дипломатија бил негативен. Мас не е првиот член на германската Влада кој е во самоизолација  поради коронавирус.

Канцеларката Ангела Меркел мина две недели во домашен карантин во март по контакт со лекар кој бил позитивен на вирусот. Во тоа време тестовите и беа негативни.

Видео на денот