БИЛ НА ЕДНОДНЕВЕН ОТПУСТ: Убиец осуден на доживотен затвор е херојoт на мостот во Лондон (ФОТО)

Џејмс Форд, еден од сведоците на терористичкиот напад, и самиот е убиец кој е осуден на доживотна затворска казна.

Форд во 2003 ја убил Аманда Чемпион, а за време на инцидентот на лондонскиот мост бил на еднодневен отпуст од затвор.

Џејмс Форд / Фото / PA/PA Archive/PA Image

Форд се обидувал да спаси една од жртвите и да го разоружа Усман Кан, терористот кој го извршил нападот. Претходно тој бил на конференција „Учиме заедно“, посветена на рехабилитација на затворениците. На таа конференција бил и Кан, кога се заканил дека ќе ја „крене зградата во воздух“, пренесува Индипендент.

Аманда Чемпион / Принтскрин / Independent.uk

„Тој е убиец на еднодневен отпуст за што ние како фамилија на убиената не бевме известени. Тој уби девојка со ментално пореметување. Тој не е херој, не ме интересира што направил на мостот“, рекла Анџела Кокс, роднина на убиената Аманда.

Прочитајте и...  Жан Митрев: Со прочистување на крвта досега излечивме 25 пациенти со изразени симптоми на Ковид-19 (ВИДЕО)

Аманда Чемпион била пронајдена во 2003 година со пресечен врат, три недели откако исчезнала. Форд бил уапсен подоцна и го признал убиството, но никогаш не изнел причина заради која го сторил тоа.

Прочитај повеќе

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат

Шекеринска: Ние не плаќавме за стиропори кои глумат мермер, напротив решивме парите да заминат во малите бизниси

Слободен печат

Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

Слободен печат

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Слободен печат

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80 отсто од поглавјата со ЕУ

Слободен печат

Мицкоски: Ние се бориме против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат „мајбах“

Слободен печат