Бил Гејтс: Затворете буквално сè на 10 недели, само така ќе го победиме вирусот, сè друго е катастрофа

Во некои држави плажите и натаму се отворени, во други рестораните и натаму работат за оние кои би сакале да седнат и да јадат. Ова е рецепт за катастрофа.

Човекот кој изминативе години гласно го предупредуваше светот и  за жал предвиде дека следната пандемија е на прагот, повторно споделува битни совети за ситуацијата со коронавирусот. Основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс во својот авторски текст за  Вашингтон пост апелираше на властите во САД да затворат буквално сè, и тоа во период од најмалку 10 недели, за да се добие битката против коронавирусот. 

Ова се најважните делови од неговото четиво :

„Нема сомнение дека САД ја пропуштија можноста да бидат во предност во борбата со коронавирусот. Но сè уште има простор за донесување на важни одлуки. Изборите кои ги правиме ние и нашите лидери денеска ќе имаат огромно влијание на тоа колку брзо случаите со заболени ќе почнат да опаѓаат, колку долго економијата ќе остане угасена и колку Американци ќе мораат да погребат сакано лице поради Ковид -19.

Низ работата со „Фондацијата“ разговарав со експертите и со лидертите во Вашингтон и ширум земјата.

Прочитајте и...  После сценариото кое го потресе светот, пресврт на пазарот на нафта

Ми стана јасно дека мора да преземеме три чекори.

Прво, потребен ни е доследен национален пристап на затворење на сè. И покрај повиците на експертите за јавно здравје, некои држави и окрузи не затвориле сè. Во некои држави плажите и натаму се отворени, во други рестораните и натаму работат за оние кои би сакале да седнат и да јадат.

Ова е рецепт за катастрофа. Зошто ако луѓето можат слободно да патуваат преку државните граници, така може и вирусот. Официјалните државни лица мора да бидат јасни: Затворањето било каде значи затворање секаде!

Сè додека бројот на заболени не почне да паѓа ширум Америка – што би можело да биде за 10 недели или повеќе – никој не може да продолжи со работењето како и вообиачено или да не го почитува запирањето на работата. Секоја конфузија околу оваа точка само ќе ја продолжи економската болка, ќе ги зголеми изгледите дека вирусот ќе се врати и ќе предизвика повеќе смртни случаи.

Прочитајте и...  Црногорскиот премиер ја симна маската и најави отворање на границите на 1 јуни

Второ, сојузната влада треба да го засили тестирањето. Треба да бидат достапни многу повеќе тестови. Исто така би требало да ги обединиме резултатите така што ќе може брзо да ги идентификуваме потенцијалните волонтери за клинички испитувања и да знаеме кога е време да се вратиме во нормала. Има и добри примери – државата Њујорк неодамна го прошири својот капацитет на повеќе од 20.000 тестови дневно.

Конечно, за да ја окончаме болеста, потребна ни е безбедна и ефикасна вакција. Ако правиме сè како што треба, би можеле да ја имаме за помалку од 18 месеци што би била најбрзо развиена вакцина било кога“, истакна Бил Гејтс.

 

Прочитај повеќе

Во Сао Паоло погреби на секои 10 минути, а епидемијата сѐ уште не го достигна својот врв

Слободен печат

Мјанмар првиот извештај за заштитата на Рохинџите го поднесе до Судот на ОН

Слободен печат

Русија забрани увоз на гориво на четири месеци

Слободен печат

Социјалната дистанца во авионот донесува поскапи карти?

Слободен печат

Семејство по 92 години „владеење” ја изгуби власта во француската општина Бозак

МИА Агенција

Рекордно мал број загинати во сообраќајни несреќи во Германија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Галичани му го честитаа изборот за викарен епископ на Архимандрит Партениј

Слободен печат

Вака Американците се „дистанцираа“ викендов, среде пандемијата (ВИДЕО)

Слободен печат

СЗО привремено го прекина испитувањето на лекот хидроксиклорокин во лекувањето на коронавирусот

Слободен печат

Демант од проректори на УКИМ до ректорот Јанкуловски

Слободен печат

Мицкоски: Август и септември најдобар период за одржување на избори, тогаш е најбезбедно за здравјето на граѓаните

Слободен печат

Џо Бајден се појави во јавност првпат по два месеца

Слободен печат