7 C
Скопје

Бил Гејтс откри каков ќе биде животот после ковид-19 и кога би следела наредната пандемија

Бил Гејтс зборуваше за подготвеноста на светот на идни пандемии и со кои предизвици ќе се соочи човештвото тогаш.

Основачот на Мајкрософт и претходно предупредуваше дека пандемијата како таа на коронавирусот би можела да се случи, а сега ја изнесе својата визија за светот по ковид-19.

Гејтс смета дека би можеле повторно да имаме глобална пандемија.

Дростен предупреди: Пандемијата допрва ќе почне

– Да, но се надевам за 20 години. Но мораме да бидеме подготвени и на нова пандемија за три години, рече Гејтс.

– Постои разумна веројатност дека светот ќе се соочи со нешто слично во следните 10 или 15 години, додаде тој.

Гејтс за светот после ковид-19

Иако последните недели сведочиме на вести за изнаоѓање на неколку кандидати за вакцина против коронавирусот, Гејтс смета дека елиминацијата на вирусот нема да го врати животот како што беше пред пандемијата.

Прочитајте и...  Пописот во АД Македонија

Гејтс смета дека работните навики се засекогаш променети откако многу луѓе во оваа пандемија почнаа да работат од дома.

– Мислам дека ќе исчезнат повеќе од 50 отсто од службените патувања и преку 30 отсто од деновите поминати во канцеларија. Ние ќе продолжиме да одиме во канцелариите и на службени патувања, но во многу помала мера, смета Гејтс.

Бил Гејтс очекува вакцината против коронавирус да биде широко достапна во светот

 

Поврзани вести

Истрага во Министерството за правда околу обиди за поништување на резултатите од претседателските избори во САД

Слободен печат

„Ја разбираме карикатурата, но Петричиќ не го разбира силувањето“: Карикатуристот ја шокираше јавноста

Слободен печат

Втор ден немири во Холандија по воведувањето на „полициски час“: Инциденти во Ротердам и во близина на Мастрихт

Слободен печат

Филипче за набавка на ковид вакцини: Преговараме со кинески „Синовак“ и „Синофарм“, чекаме дози и од Ковакс механизмот и од „Фајзер“

Слободен печат

Шкотска ќе одржи нов референдум во мај

Срѓан Ивановиќ

Бајден повторно ги воведе ограничувањата за патување

Слободен печат

Остави Коментар