Бил Гејтс: Моите милијарди покажуваат дека економијата не е фер

Бил Гејтс, вториот најбогат човек на светот според „Форбс“ тежи 108,8 милијарди долари. Но вели дека неговото екстремно богатство не е фер.

-Разликата меѓу највисоките и најниските примања во Соединетите Американски Држави е многу повисока отколку што беше пред 50 години- напишал Гејтс на својот блог.

Вели дека бил исклучително наградуван за неговата работа, додека многу други кои работат вредно, мораат да се мачат за да заработат и да живеат пристојно.

Прочитајте и...  Банка казнета за корупција: „Посериозно да се справи со перењето пари“

Прочитај повеќе

Обвинети седум лица за „камионот на смртта“ во кој загинаа 39 виетнамски мигранти

Слободен печат

Додик: Ситуацијата во БиХ е најтешка од времето на Дејтонскиот мировен договор

Слободен печат

Петровска: Со печат за продолжување на важноста може да се реши проблемот со пасошите

Слободен печат

Вредноста на американскиот долар нагло порасна поради коронавирусот

Слободен печат

Петровска: Чулев избрзува, создава уште поголем хаос во јавноста

Слободен печат

Шпанија ќе ги ограничи рекламните огласи за обложување преку Интернет

Слободен печат

Остави Коментар

девет − 5 =

Прочитај повеќе

Страшен верски култ се развива паралелно со коронаворусот во Јужна Кореја

Слободен печат

Гутереш бара крај на кошмарот во Идлиб, реагираат и други државници

Слободен печат

УНХЦР: Грција да реагира на шокантните и недостојни услови во кои живеат мигрантите

Слободен печат

Aктивисти на „Fridays For Future“ од Скопје беа задржани од полицијата во Министерството за животна средина (ФОТО)

В. Т.

Километарски турски воен конвој пристигнува во Сирија (ВИДЕО)

Слободен печат

Пендаровски: Партизацијата во институциите е на недозволено високо ниво

Слободен печат