Бил Гејтс ќе донира 10 милиони долари против ширење на коронавирусот

Средствата ќе бидат поделени подеднакво помеѓу Кина и центрите за контрола и спречување на болести во Африка.

Основачот на „Мајкрософт”, милијардерот Бил Гејтс и неговата сопруга Мелинда ќе донираат 10 милиони американски долари за мерки против ширење на коронавирусот во Кина и Африка, се наведува во соопштение објавено на веб-страницата на фондацијата.

– Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс денеска објави дека ќе додели 10 милиони американски долари помош и соодветна техничка поддршка за да им помогне на оние кои се борат со ширењето на вирусот во Кина и Африка. Ова ќе ги зајакне напорите за спречување на глобалното ширење на коронавирусот, се наведува во соопштението.

Средствата ќе бидат поделени подеднакво помеѓу Кина и центрите за контрола и спречување на болести во Африка.

Најмалку 80 лица починаа од коронавирусот, а само во Кина се заразени 2.744 лица.

Прочитајте и...  Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Вирусот од Кина продолжи да се шири во светот, каде што се регистрирани 50 заразени случаи, од кои петмина во САД.

Засега нема смртни случаи надвор од Кина, додека заразени се регистрирани во Хонг Конг, Макао, Тајван, Тајланд, Јапонија, Јужна Кореја, САД, Канада, Виетнам, Сингапур, Непал, Австралија, Малезија и Франција.

Околу 60 милиони луѓе се во делумен или целосен карантин, бидејќи кинеските власти забранија влез и излез од градот Вухан, каде што се појави вирусот.

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат