33.8 C
Скопје

Бил Гејтс: Ќе беше уште полошо ако не потрошев две милијарди долари на вакцини, на есен, сè ќе биде понормално

Основачот и филантроп Бил Гејтс во интервју за Wired, посветено најмногу на неговата книга „Како да се избегне климатска катастрофа“, се осврна и на кризата која ја наметна коронавирусната пандемија.

„Никој не може да произведе 14 милијарди дози вакцина преку ноќ. Серумската фабрика за вакцини АстраЗенека денес произведува повеќе од која било друга фабрика во светот благодарение на нашето финансирање. Проблемот е во еднаквоста околу вакцините. Вакцините на Фајзер и Модерна се прилично скапи и се одлични решенија за богатите земји, но проблемот се јавува меѓу земјите во развој и нема да може брзо да се реши. Направивме повеќе за мРНК методологијата од која било друга организација. Но, тоа не беше подготвено. Ниту една вакцина што ја користи оваа технологија не е одобрена. Да се случеше пандемијата за пет години, мРНК ќе беше стабилна платформа во однос на трошоците, времетраењето и производствениот капацитет. Но, потрошив две милијарди долари и знам дека ќе беше уште полошо ако не ги потрошев“, рече Гејтс.

Тој е оптимист и прогнозира дека нема да помине уште многу време кога животот ќе почне да се враѓа во нормала и кога ќе можеме да се вратиме на конференции и да гледаме филмови во кината.

„На есен, сè ќе биде понормално. Би бил изненаден ако тогаш бидат затворени уште неколку училишта. Треба дополнително да ја зголемиме стапката на прифаќање на вакцините во заедниците со ниски примања. Прифаќањето е сè уште под стандардот. Треба да бидат испратени најпаметните луѓе да покажат дека земаат вакцина и дека делува. Мислам дека властите го прават тоа. Но, дури и ако успееме да го зголемиме нивото на покриеност, нема да го имаме целиот ефект. Во остатокот од светот, таквото ниво на покриеност нема да биде достигнато до крајот на 2022 година. Порано требаше по 20 години за вакцини да стигнат од богатите земји во сиромашните и земјите во развој. Значи, подобро е, но сепак не е доволно добро“, заклучи Гејтс.

Извор:Индекс.хр

Поврзани вести

ВИДЕО | Георгиевски: Охридскиот регион треба да живее во синергија со заштитата, природата и културното наследство

Слободен печат

Лани Град Скопје потрошил 10 милиони евра повеќе на тендери

Слободен печат

Фон дер Лајен: Унгарскиот анти-ЛГБТ закон е срамен и дискриминирачки

Слободен Печат

МЖСПП: Концентрацијата на ПМ 10 честичките во текот на вчерашниот ден е надмината на речиси сите мерни места

Слободен печат

Булеварот „Цветан Димов” ќе се прошири на шест коловозни ленти, определени објекти ќе се урнат

Слободен печат

Колев за БГНЕС: МИА и МРТ користат говор на омраза насочена кон Бугарија

Андреја Ристески

Остави Коментар