БиХ: Починаа 76 лица, нови 1.869 пациенти со ковид-19

Фото: EPA-EFE/FEHIM DEMIR

Босна и Херцеговина во изминатото деноноќие регистрира 1.869 нови случаи на коронавирус од 5.238 тестови и 76 смртни случаи.

Заводот за јавно здравје на БиХ во последните 24 часа се направени 3.789 тестови од кои 1.260 со позитивен исход.

Нови случаи се регистрирани во сите кантони во Федерацијата БиХ, а најголем број на инфекции и натаму се бележат во Кантон Сараево.

Во Република Српска се тестирани 1.284 лица од кои 505 добија позитивен наод. Во моментот во Ургентниот Клинички центар на РС се сместени 556 пациенти, кислородна поддршка добиваат 400 лица додека 70 се приклучени на респиратори.

Во Дистрикт Брчко се евидентирани 104 нови случаи на коронавирусот од 165 направени тестови.

Видео на денот