20 C
Скопје

БиХ наскоро ќе добие 136.300 дози вакцина преку Ковакс

Министерот за надворешни работи на Босна и Херцеговина, Бисера Турковиќ, вчера ги објави датумите кога 136.300 вакцини ќе пристигнат во таа земја преку меѓународниот механизам Ковакс.

Како што објави таа, БиХ на 23 март ќе добие 24.300 дози вакцина Фајзер, а потоа на 29 март ќе добие 36.000 дози на АстраЗенека и на 22 април други 76.000 дози, исто така произведени од АстраЗенека, објави порталот Кликс.ба.

Ова е прва рунда испораки на вакцини преку програмата Ковакс, преку која БиХ ќе добие 1,2 милиони дози.

Поврзани вести

Бајден нуди заживување на нуклеарниот договор: Иран бара „преку леб погача“?

Слободен печат

„Синофарм“ понуди поддршка на програмата Ковакс за обезбедување вакцини за сиромашните земји

Слободен печат

Под посебни протоколи се одржа традиционалната Струшка Литија

Слободен печат

Уапсени шест члена на мала ултрадесничарска група: Планирале напад врз масонска ложа во Франција

Слободен печат

Филипче: Опозицијата создава конфузија и сака да ја искриви сликата за изградбата на новиот Клинички центар

Слободен печат

Наскоро состанок меѓу Бајден и Путин, се договараат времето и местото

Слободен печат

Остави Коментар