БиХ и Црна Гора немаат дефинитивен став за иницијативата за „мал шенген“ - Слободен печат

БиХ и Црна Гора немаат дефинитивен став за иницијативата за „мал шенген“

Претседавачот на Советот на министри на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ, по денешната средба на лидерите на земјите од Западен Балкан рече дека БиХ нема дефинитивен став за оваа инцијатива.

– Почесто и поефикасно да се среќаваме во државите од Западен Балкан. Имајќи во предвид дека БиХ не учествуваше во подготвување на оваа иницијатива, ги упатив моите колеги дека немаме дефинитвен став за оваа иницијатива. Потребно е БиХ да биде запознаена со оваа иницијатива, моделите врз чија база ќе се отстрануваат цариниските бариери. Според тоа Бих својот конечен став ќе го донесе во согласност со нашите процедури и по анализа на сите – посочи Звиздиќ.

Слично мислење имаше и министерката за економија на Црна Гора, Драгица Секулиќ.

– Црна Гора е земја која е најблиску до целта за пристапување на ЕУ од сите земји во регионот. Ние сме една од земји потписнички на ЦЕФТА. Секоја иницијатива мора да се види од аспект дали дава придобивки за граѓаните, а и дека се забрзува нашиот пат кон ЕУ. Добра можност е за ова да зборуваме во Драч – рече Секулиќ.

На состанокот на кој домаќин е премиерот Зоран Заев, присутни се српскиот претседател Александар Вучиќ, албанскиот премиер Еди Рама, претседавачот на Советот на министри на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ и министерката за економија на Црна Гора, Драгица Секулиќ.

Прочитај повеќе

Демонстрации во Јордан против увозот на гас од Израел (ВИДЕО)

Слободен Печат

Уапсени две лица што се обиделе да продадат 12 милијарди лозинки

Слободен печат

Тактиката на Макрон за „исцрпување“ на демонстрантите дава резултати?

Слободен печат

Се појави нов мистериозен вирус – американските власти ги прегледуваат патниците од Кина на аеродромите

Слободен Печат

Секојдневните потреби го натерале прачовекот добро да го запознае морското дно

Слободен печат

Харадинај оди во Хаг

Слободен Печат

Остави Коментар

twelve − 8 =

Прочитај повеќе

Курти сѐ уште е оптимист дека ќе има договор за формирање влада на Косово

Слободен печат

Бразил: Сменет министерот кој во говор го цитираше Јозеф Гебелс

Слободен печат

Поголема група мигранти од Средна Америка се движат кон САД

Слободен Печат

Ирански генерал доби санкции од САД

Слободен Печат

Ликвидација во Белград: Застрелан маж додека со сопругата го чекал детето пред училиште

Слободен печат

Словенија повлече шест и пол тони унгарско мисиркино месо поради птичји грип

Слободен Печат