БиХ ги одложи локалните избори за 15 ноември

На денешната седница во Сараево, Централната изборна комисија на БиХ донесе одлука дека годинашните локални избори ќе се одржат на 15 ноември, наместо на 4 октомври.

Претседателката на ЦИК на БиХ, Вања Бјелица-Прутина рече дека изборите биле одложени поради недостиг на финансиски средства.

На 7 мај ЦИК одлучи да распише локални избори во БиХ за 4 октомври, но вчера истече рокот определен со Изборниот закон за обезбедување пари за нивно одржување, а средствата сè уште не се обезбедени. Причина е неусвојувањето на буџетот на БиХ, поради што ЦИК беше спречена да ги започне најважните процедури за јавни набавки.

ЦИК претходно соопшти дека се потребни околу девет милиони конвертибилни марки за спроведување на годинашните локални избори, од кои околу 4,2 милиони треба да бидат обезбедени во буџетот на институциите во БиХ. Останатите средства кои се потребни за спроведување на изборите ги обезбедуваат градовите односно општините.

Прочитајте и...  СДСМ: Сите кои биле во ризичен контакт со заболени лица се во самоизолација

Прочитај повеќе

Единаесет од новозараените се од Липково, еден од Куманово

Слободен печат

Спејс икс ја прекина руската превласт во вселената

Слободен печат

Редици пред продавниците за алкохол во Јужна Африка

Слободен печат

Нов случај на ебола и во западниот дел на ДР Конго

Слободен печат

За само еден ден 696 скопјани аплицирале за субвенции за велосипед

Слободен печат

Личниот лекар на Берлускони тврди: Ова не е истиот ковид-19, вирусот ја губи силата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Полицаецот поради кој гори Америка префрлен во максимално обезбеден затвор

Слободен печат

Трамп и Путин разговараа за самитот на Г7 и нафтата

Слободен печат

Манчевски: Законот е јасен, доколку не се продолжи вонредната состојба, изборите треба да се одржат на 5 јули

Слободен печат

Волстрит во подем со отворањето на американската економија

Слободен печат

СЗО: Мерките треба да останат, нема докази дека вирусот се сменил

Слободен печат

Манчевски: Доколку не нè погодеше здравствената епидемја ќе го достигневме нивото на просечна плата од 30 илјади денари

Слободен печат