-9 C
Скопје

БиХ: Федералниот парламент по 30 години усвои Закон за безбедност при работа

Домот на народите на Парламентот на БиХ денеска, по 30 години, го донесе Законот за безбедност при работа што ќе стапи во сила по осум дена од објавувањето во Службен весник.

Во соопштението на федералниот министер Васко Дрљача се вели дека фактот што важечкиот Закон е донесен пред 30 години, а подзаконските акти во оваа област се уште постари, најдобро ја одразува потребата од носење на нов Закон за безбедност при работа.

Прашањето за безбедноста при работа е особено актуелно сега поради ситуацијата предизвикана од појава на пандемија на коронавирус. Работните места и работната средина се детектирани како извори на инфекција, поради што е исклучително важно да се применуваат принципите на превенција, со проценка на ризик на секое работно место, да се утврдат и применат соодветни мерки за безбедност при работа кои ќе спречат зараза со коронавирус на работното место.

Прочитајте и...  Камала Харис поднесе оставка од своето пратеничко место во Сенатот

Поврзани вести

Лавина во Русија: Властите стравуваат дека се затрупани 12 лица

Слободен печат

Почина хрватскиот амбасадор во Франција

Слободен печат

„Децата останаа сираци, без мајка, баба и дедо“: Погребани жртвите и убиецот од трагичниот настан во селото Расно

Слободен печат

Истражување: Јужноафриканската варијанта на коронавирус полесно се пренесува

Слободен печат

Портпаролот на Џонсон: Навални веднаш да биде ослободен

Слободен печат

Царовска: Нудиме реформа која се фокусира на знаењата на децата, интеграцијата не значи намалување на часовите

Слободен печат

Остави Коментар