Бидете внимателни – Плодови кои имаат скриени отровни делови

Секој човек знае колку е здраво да се јаде овошје и зеленчук и тоа секојдневно. Таквата храна во својот состав изобилува со витамини, минерали и растителни влакна, кои помагаат во зачувувањето на здравјето и виталноста на телото и ја подобруваат работата на виталните органи. Сепак, можеби многумина не знаат дека во некои делови токму од овошјето и од зеленчукот се кријат опасни материи, па затоа нив во никој случај не смееме да ги јадеме.

Листови од домати

Фото: Профимедиа

Во Европа доматите почнале да се одгледуваат во 18 век. Оттогаш па до денес, овој плод е еден од најчесто застапените на трпезите, без оглед на годишното време. Сепак, малкумина знаат дека овој вкусен и здрав зеленчук расте на стебло и има листови полни со токсини. Доколку се изеде дел од дршката или неколку листови, во дигестивниот систем ќе се случи непосакувана реакција, односно ваквата храна ќе биде причина за појава на желудочни тегоби. Тие можат да се појават како последица на присуството на токсичните материи соланин и томатин во листовите, гранчињата, но и во цветовите на доматот.

Прочитајте и...  Стил на неделата: Славица Христова, кустос советник етнолог во Музеј на Град Скопје

Ако се изеде поголема количина листови од домат, може да дојде до труење со фатални последици по човечкото здравје.

Семки од јаболка

Фото: Профимедиа

Јаболката спаѓаат во најздравите овошја што изобилуваат со витамини и минерали, но во себе содржат и еден отровен дел – семките кои содржат компоненти што се содржат од шеќер и цијанид, кој е познат како амигдалин. Поради неговото јако дејство, до неодамна се веруваше дека може (секако под надзор на стручни лица) да се користи во борбата против појава на одредени типови рак, но за жал се покажа дека воопшто не е ефикасен.

Доколку се внесе околу 200 милилитри цијанид во телото, последиците можат да бидат фатални. Сепак, немојте да паничите доколку ненамерно проголтате неколку семки од јаболко. Човечкиот организам може да преработи, а потоа и да исфрли помали количини цијанид, без притоа да има какви било негативни последици врз целокупното здравје.

Прочитајте и...  Внимавајте на децата и на животните: Колку брзо температурата во автомобилот може да се искачи на 47 степени?

Листови од рабарбара

Фото: Профимедиа

Стебленцата од рабарбара, растение кое кај нас не е многу познато, во комбинација со слатки јагоди се одличен летен десерт. Но јадењето на лисјата од оваа билка може да ви направи сериозни проблеми. Тие содржат оксална киселина и антрахинонски гликозиди, кои имаат дејство на отрови врз човечкиот организам кога ќе се сварат. Симптомите зависат од количината на изедените листови, а можат да варираат од желудочна болка и повраќање до сериозни напади.

Прочитај повеќе

Неверојатниот живот на Маја Плисецка, на турнеи одела гладна, а морала редовно да игра пред човекот кој го стрелал татко ѝ

Слободен печат

Џеки Чен ја призна вистината за себе: Бев вистински идиот кон жените

Слободен печат

Папараците ја уловија бившата на Џорџ Клуни на плажа во Сардинија (ФОТО)

Слободен печат

Моника Белучи на одмор во Грција: Прошета во фустан кој ова лето нема конкуренција (ФОТО)

Слободен печат

Најпознатата мачка од Истанбул: Гил 16 години живее во Аја Софија

Слободен печат

Пристигнуваат предупредувања дека вакцината против коронавирусот може да не биде ефикасна кај оваа група луѓе

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина

Слободен печат

Поранешната Мис на Југославија има 57 години и изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Првата дама на Македонија на отворањето на „Охридско лето“ во креација инспирирана од античкиот театар во Охрид

Слободен печат

Погледнете ја сликата: Што прво забележувате на неа?

Слободен печат

Луксузни јахти вредни милиони евра: Новак ја нарекол по мајка му, Јариќ својата ја избирал со Адријана Лима, а луксузна јахта има и Саша Поповиќ…

Слободен печат

Стил на неделата: Славица Христова, кустос советник етнолог во Музеј на Град Скопје

Ј.К.Д