„Би-Би-Си“:  Олимписките игри 2030 може да се вратат во Сараево?

Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) се уште го нема одредено домаќинот на Зимските олимписки игри 2030 година, а моментно три града се во трка за добивање на организацијата.

Шефот на комисијата која ги разгледува апликациите за ЗОиИ 2030, Октавиа Морариу,  открива дека домаќинот ќе се избира помеѓу Солт Лејк Сити кој беше организатор на ЗОИ 2002 година, Сапоро кој беше домаќин во 1972 година и шпанскиот град Барселона која во 1992 година ги организираше Летнитеолимписки игри .

Според БиБиСи, токму шпанскиот град има големи шанси да ја добие организацијата која би ја делела со Андора каде би требало да се одржуваат скијачките натпреварувања.

Но, бидејќи во Андора нема услови за одржување на натпреварите во ски скокови, БиБиСи сензационално објави дека како опција за домаќин на овие натпреварувања е и Сараево. Главниот град на БиХ беше домаќин на ЗОИ 1984 година и сигурно е дека може да одговори на строгите критериуми на ИОК.

Прочитајте и...  Гасперини беше заразен пред натпреварот со Валенсија

Прочитај повеќе

Кировски: Ми се јавува Панчев, a мислев дека некој се шегува со мене!

Слободен печат

„Кро Коп“ може да се пофали и со кратка фудбалска кариера (ВИДЕО)

Слободен печат

Сакраменто Кингс испрати алармантна порака

Слободен печат

МЗТ Скопје со покана за настап во АБА лигата!?

Слободен печат

Гасперини беше заразен пред натпреварот со Валенсија

Слободен печат

Фудбалска „треска“: 110 натпревари во 39 дена

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ајакс со прекрасен потег им покажа на САД како да кажат „Не на расизмот““

Слободен печат

Аргентинец доаѓа во РК Вардар?

Слободен печат

Баерн има неверојатна генерација, со Сане и Хаверц ќе владее во Европа

Слободен печат

Во новата рунда на тестирања во Премиер лигата без позитивни на корона

Слободен печат

Баерн гази во Бундеслигата, Левандовски руши рекорди (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ ја откри тајната во исхраната, појадокот мора да ја има оваа намирница

Слободен печат