Би Би Си: Британска влада и војска прикривале воени злосторства во Авганистан и Ирак

Владата на Велика Британија и војската прикриле веродостојни докази за воени злосторства извршени од британски војници против цивили во Авганистан и Ирак, покажа истрагата на Би-Би-Си и Сандеј Тајмс.

Во рамките на истражувањето, Би-Би-Си и Сандеј Тајмс зборувале со 11 британски истражители, кои велат дека пронашле кредибилни докази за воени злосторства.

Тие информации сугерираат дека војската била вклучена во убиство на деца и тортурата на цивилите.

Обвиненијата вклучуваат убиства, извршени од војник од елитните САС, како и смрт во притвор, тепање, тортура и сексуален напад.

Од британското Министерство за одбрана велат дека обвинувањата се „лажни” и дека одлуките на обвинителите и истражителите се „независни” и вклучуваат „надворешен надзор и правен совет”.

Прочитајте и...  Чулев: Стратешката определба на МВР е да обезбеди највисоко ниво на безбедност на овие избори

Обвиненијата произлегоа од две истраги за воени злосторства – Тимот за историско гонење во Ирак (ИХАТ) и операцијата Нортмир, која се занимаваше со Авганистан. Обете истраги завршија во 2017 година без никакви гонења.

Владата ја затвори истрагата, откако адвокатот Фил Шајтнер, кој поднесе стотици обвиненија, беше  отстранет од адвокатската пракса по обвинението дека платил луѓе во Ирак за да му најдат клиенти.

Прочитај повеќе

Мисајловски: Се обврзуваме на поголеми пензии по победата на 15 јули

Слободен печат

Лавров: Киев да не ја политизира борбата против тероризмот

Слободен печат

Новите случаи се исклучиво таму каде што мерките не се почитуваат, дециден е Филипче

Слободен печат

Канје Вест планира на изборите да оди како независен кандидидат

МИА Агенција

Двајца загинати во одрон на камења во Австрија

Слободен печат

Филипче: Кај нас нема ниту најава дека е потребна дополнителна мерка

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Дебар двајца новозаразени, еден починат од Ковид-19

Слободен печат

Еден од најлошите денови за Србија: 357 новозаразени, 11 починати лица

Слободен печат

Филипче: Препораката за ПЦР тестови за државјаните на Србија, Косово, БиХ и Црна Гора е врз основа на епидемиолошката слика

Слободен печат

Трипуновски: Се обврзуваме во првите 100 дена да направиме корекција на Законот за тутун

Слободен печат

До вчера 137 лица со Ковид-19 и во изолација се пријавиле за гласање

Слободен печат

Заев: Етничките заедници соодветно ќе бидат застапени, но нема да се толерираат уцени и закани

Слободен печат