Рома е първият шампион в Конферентната лига / Тирана, Албания / 25 май 2022 г. / Снимка: EPA-EFE / Малтън Дибра

Футболистите на Рим са първите завоеватели на Лига на конференциите, тази вечер в Тирана (Албания) празнуваха срещу Фейенорд с 1:0.

Това е първият европейски трофей за Рома от 1961 г., когато спечели Купата на градовете. Междувременно той беше финалист през 1984 г., когато загуби в Шампионската купа, и през 1991 г. в Купата на УЕФА.

Римският "вълк" триумфира срещу холандците с гол на Никълъс Заниоло в 32 минути, а с това и треньорът на италианския клуб Жозе Моуриньо стана първият, който обедини всички трофеи в международните състезания на УЕФА.

Португалецът успя да спечели Шампионската лига, Купата на УЕФА / Лига Европа и Конферентната лига.

Въпреки че загубиха контузения Хенрик Мхтарян само след 15 минути, играчите на Моуриньо успяха да стигнат до минимално предимство в първите 45 минути след страхотната комбинация на Манчини и Заниоло.

Рома мъдро остави инициативата на Фейенорд, като първото полувреме приключи, напрежението се усети на терена, а в една от ситуациите Лоренцо Пелегрини получи жълт картон.

Първата сериозна възможност Фейенорд имаше в 41-ата минута, когато Кокчу стреля, но не успя да победи Руи Патрисио.

Още в 47-ата минута Фейенорд имаше две чисти възможности за изравняване. Първо имаха статива, а след това след втория опит Патрисио реагира и прати топката в корнер.

В 50-ата минута най-добрият шанс в мача се видя, когато след страхотен удар Патрисио отби топката до гредата, а след това и в корнер. Това беше единственият начин да спрем подобен удар, за да не попадне в мрежата.

Фейенорд продължи да атакува и сериозно да застрашава съперника, но Рома успя да се защити.

Рома умело използва спада на концентрацията на Фейенорд, римският клуб само от време на време заплашваше, в началото на 86-ата минута Пелегрини заплаши, но вратарят на Фейенорд реагира навреме. Във втората минута на продължението холандският представител почти изравни след невнимателната реакция на Крис Смолинг.

В крайна сметка Рома триумфира с 1:0 и освен трофея си осигури място в групите на Лига Европа за следващия сезон 2022/2023.