Марко Ливая бе един от голмайсторите за Хърватия при победата над Канада/снимка: EPA-EFE/Али Хайдер

Първа и важна победа за хърватския национален отбор на Световно първенство в Катар след като я победи с 4:1 Канада.

Три селекции в последния трети кръг на група "F" ще се борят за първите две позиции, които водят към осминафиналите. Хърватите са на първо място (голова разлика 4:1) с четири точки, колкото има Мароко (2: 0), Белгийците са на трета позиция с три точки (1:2), а Канада, която загуби всички шансове за елиминациите, е на последното четвърто място без точки.

Канада шокира световния вицешампион още в началото, след като поведе с гол на Алфонсо Дейвис още във втората минута. След това канадците продължиха да натискат и играят в половината на съперника, но до нови реални положения не се стигна. С течение на времето хърватите наложиха играта си в средата на терена и станаха много по-опасни.

Скандално изказване на старши треньора на Канада: Ще прецакаме Хърватия!

В 35-ата минута Ливаджа отправи добър удар, но Борян се намеси добре за разлика от следващата атака. Перишич го загуби Крамарич който удари далечния ъгъл по диагонал отляво и изравни за 1:1. След този гол Хърватия оказа допълнителен натиск върху отстъпващите канадци и още в 44-ата минута Юранович асистира Ливая който с прецизен удар от около 18 метра победи Борян с 2:1.

Хърватите държаха всичко под контрол и чакаха удобния момент за нова реализация, а това се случи в 70-ата минута. Асистент бе Перишич, а Крамарич отново бе точен, за да увеличи преднината (3:1). В добавеното време Хърватия вкара нов гол, Оршич излезе сам срещу Борян и самоотвержено асистира на Майер за крайно 4:1.

На 1 декември са срещите от последния трети кръг, от 16.00 часа ще играят Канада – Мароко и Хърватия – Белгия.